تبلیغات
*** تعاون یار *** - رویاپردازی به جای برنامه‌ریزی!/سرانجام مبهم تعاون در اقتصاد ایران

*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

رویاپردازی به جای برنامه‌ریزی!/سرانجام مبهم تعاون در اقتصاد ایران

 

نوع مطلب :اخبار ،مقالات ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

رویاپردازی به جای برنامه‌ریزی!/
سرانجام مبهم تعاون در اقتصاد ایران

مجلس در حالی سهم تعاون از اقتصاد ملی را در سند برنامه ششم ۲۵ درصد تعیین کرده که از زمان ادغام ایجاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکنون، هیچ اعتباری به بخش تعاون تخصیص نیافته است.
به گزارش بولتن نیوز، بخش‌های تعاون، دولتی و خصوصی سه رکن اقتصادی کشور هستند که در سیاست‌های کلی نظام، تاکید بسیاری به خصوص بر اهمیت بخش تعاون به عنوان اقتصاد مردمی شده است.  از اهمیت این بخش، همین بس که در حال حاضر حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ۸۰‌ میلیونی کشور در ۱۱۰ هزار تعاونی فعال کشور عضویت دارند.

تعاونی‌های کشور در ۱۲۰ رشته شغلی فعالیت می‌کنند که عمده آنها در گروه‌های تولیدی، خدماتی، مسکن، حمل و نقل و دانش‌بنیان حضور دارند و حدود ۲ میلیون از اشتغال کشور در این بخش متمرکز شده است؛ با این وجود سهم تعاون از اقتصاد ملی بسیار ناچیز و اکنون حدود ۱۹ درصد از هدفگذاری عقب است.

بخش تعاون در کنار بخش‌های دولتی و خصوصی یکی از ارکان اقتصادی به شمار می‌رود که به رغم تکلیف دولت برای افزایش سهم آن به ۲۵ درصد از اقتصاد ملی تا پایان سال ۹۴ (پایان برنامه پنجم توسعه)، این سهم در حال حاضر حدود ۶ درصد است؛ هر چند نرخ‌های ۵ و ۶ درصد هم برای این سهم مطرح می‌شود.

هفته گذشته مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، تکلیف برنامه پنجم را عینا در برنامه ششم توسعه تکرار کرد که بر اساس آن، دولت مکلف شد با همکاری اتاق‌های ایران و تعاون حداکثر تا پایان اجرای برنامه(۱۴۰۰)، تمهیدات قانونی لازم جهت دستیابی سهم تعاون در اقتصاد به ۲۵ درصد و البته با رویکرد کارآفرینی، اشتغال‌زایی، حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط و دانش بنیان را به‌عمل آورد.

در حالی مجلس سهم تعاون از اقتصاد ملی را ۲۵ درصد تعیین کرد که دولت در لایحه پیشنهادی برنامه ششم، سهم این بخش را ۱۰ درصد کمتر از پیش‌بینی برنامه پنجم توسعه، یعنی ۱۵ درصد هدفگذاری کرده بود تا تحقق آن امکانپذیر باشد. با این حال، نمایندگان مجلس در جریان بررسی این تبصره این سهم را به ۲۵ درصد افزایش دادند.

اما نکته قابل تامل اینکه با وجود پیشبینی سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد، هیچ اعتباری طی ۵ سال گذشته به این بخش پرداخت نشده است. در همین زمینه، یک منبع آگاه دولتی گفت: از سال ۹۰ و همزمان با ادغام وزارت مستقل تعاون با وزارتخانه‌های «رفاه» و «کار و امور اجتماعی» تاکنون، میزان تخصیص بودجه به بخش تعاون صفر بوده است.

این مقام مسئول افزود: علت پیشنهاد سهم ۱۵ درصدی تعاون از اقتصاد ملی در برنامه ششم، تحقق این هدف بود و احتمال عملیاتی شدن آن به شرط تامین بودجه وجود داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد ملی در برنامه ششم وجود دارد گفت: متاسفانه مهمترین مشکل بخش تعاون عدم تخصیص بودجه است که اگر این منابع تامین نشود، حتی سهم ۱۵ درصدی بخش تعاون هم تحقق نمی‌یابد.

این منبع آگاه همچنین درباره بودجه سال جاری و سال آینده بخش تعاون گفت: برای سال جاری ۳۴۵ میلیارد تومان برای بخش تعاون در نظر گرفته شده بود که مراحل تخصیص آن از طریق سازمان برنامه و بودجه، در حال انجام است؛ اما تاکنون بودجه‌ای تخصیص پیدا نکرده؛ ضمن اینکه بودجه بخش تعاون در بودجه ۹۶ نیز حدود ۳۲۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه پیش بینی شده است.

 تعداد تعاونی‌های ثبت شده در کل کشور ۱۶۰ هزار تعاونی است؛ اما به دلیل مشکلات اقتصادی تعداد زیادی از این تعاونی‌ها تعطیل شدند و در حال حاضر ۱۱۰ هزار تعاونی در سطح کشور فعالیت می‌کنند.

پیش از این، رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به سهم حدود ۷ درصدی بخش تعاون از اقتصاد ملی گفته بود: بر اساس قانون، قرار بود سهم تعاون از اقتصاد ملی در برنامه پنجم توسعه به ۲۵ درصد از اقتصاد ملی برسد؛ اما متاسفانه در حال حاضر فاصله زیادی بین سهم فعلی و هدفگذاری قانون وجود دارد.

وی ادامه داد: البته بخش عمده این ناکامی، عدم اجرای قوانین، احکام برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه و همچنین سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی است.

بخش تعاون به عنوان اقتصاد مردم‌محور، نقش مهمی در اشتغال‌زایی دارد؛ به طوریکه آمارهای دولتی نشان می‌دهد برای ایجاد یک شغل، چندین میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است؛ در حالیکه این میزان اعتبار در بخش تعاون کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان است؛ بنابراین توجه به این بخش از اقتصاد کشور که ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در آن عضو هستند، نباید نادیده گرفته شود.

جزوه آموزشی آشنایی با قوانین تعاون ویژه مدیران تعاونیها شنبه نوزدهم مرداد 1398
جزوه آموزشی هیأت مؤسس پنجشنبه سوم مرداد 1398
چهاردهمین جشنواره تعاونیهای برتر پنجشنبه نهم خرداد 1398
طرح «روستا تعاون» در ۱۰۰۰ روستا هدف‌گذاری شد/فعالیت ۹۲هزار تعاونی پنجشنبه پنجم بهمن 1396
اساسنامه جدید تعاونی های اعتبار سه شنبه پنجم دی 1396
لایحه بودجه 97 مطابق با اهداف بخش تعاون نیست/ راهکارها و پیشنهادات اصلاحی به دولت یکشنبه بیست و ششم آذر 1396
تنها 50 درصد از تعاونی های کشور فعال هستند سه شنبه بیست و هفتم تیر 1396
جذب فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی‌ به بازار کار سه شنبه سی ام خرداد 1396
جشنواره تعاونیهای برتر یکشنبه هفتم خرداد 1396
فضای کسب‌وکار در کشور بهبود یابد/دچار تحریم داخلی هستیم یکشنبه دهم اردیبهشت 1396
دیدار معاون وزیر تعاون ایران و مقامات اتحادیه تعاونی های آسیا با نخست وزیر ویتنام یکشنبه سوم اردیبهشت 1396
ایران 7راهبرد مهم را برای تکامل بخش تعاونی اقتصاد تدوین کرد پنجشنبه سی و یکم فروردین 1396
صادرات 2.5 میلیارد دلاری تعاونی های کل کشور سه شنبه هفدهم اسفند 1395
سهام عدالت تا پایان هفته آزادسازی می شود سه شنبه هفدهم اسفند 1395
جوایز مسابقه وبلاگ نویسی تعاون اهدا شد شنبه هفتم اسفند 1395
کسب مقام اول مسابقه وبلاگ نویسی تعاون سه شنبه نوزدهم بهمن 1395
تخصیص بودجه‌های اشتغال در سال ٩٦ با گرایش تعاون است یکشنبه هفدهم بهمن 1395
رویاپردازی به جای برنامه‌ریزی!/سرانجام مبهم تعاون در اقتصاد ایران چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
حذف تعاونی‌های سهام عدالت در دولت کلید خورد چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
اختصاص هزار میلیارد تومان بودجه برای اشتغال تعاون محور در سال 96 دوشنبه بیستم دی 1395
آمار سهم بخش تعاون را به زودی منتشر می‌کنم دوشنبه بیستم دی 1395
اقتصاد مقاومتی به معنای توسعه اقتصاد تعاون است دوشنبه بیستم دی 1395
گشایش دومین نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های بخش تعاون کشور دوشنبه بیستم دی 1395
توهین رئیس اتاق تعاون خراسان رضوی به کارکنان وزرات تعاون چهارشنبه پانزدهم دی 1395
۳پیشنهاد بانک مرکزی برای تشکیل بانک تعاون یکشنبه پنجم دی 1395
خبر خوش مالیاتی برای تعاونی‌ها چهارشنبه یکم دی 1395
فعالیت 490 مدرسه در قالب تعاونی/ لزوم گنجاندن مفاهیم تعاون در کتاب‌های درسی چهارشنبه یکم دی 1395
عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
لیست آخرین پستها