تبلیغات
*** تعاون یار *** - تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند

*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند

 

نوع مطلب :اخبار ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف اعلام کرد
 تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف ایران استفاده از وجوه اداره شده دستگاه‌های اجرایی جهت توسعه بخش تعاون و خروج بخش تعاون از زیر چتر قانون اصناف را از جمله نقاط قوت لایحه اصلاح قانون تعاون برشمرد. 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، عبداله بهرامی، اظهار کرد: یکی از نقاط قوت اصلاحیه، تجمیع قوانین بخش تعاون از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۷۰ است و بستر مناسب برای مشارکت تعاونی‌ها با شرکتهای دولتی و خصوصی و سازمانهای توسعه‌ای در آن پیش بینی شده است.

وی واگذاری بخشی از وظایف تصدیگری و ایجاد تنوع در قالبهای حقوقی برای ایجاد تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها را از دیگر نقاط قوت اصلاحیه برشمرد و افزود: خوشبختانه در لایحه اصلاحیه، بخش تعاون از زیر چتر قانون اصناف خارج شده و بستر لازم جهت مشارکت اتاق تعاون، دولت و قوه قضاییه در حل و فصل‌ دعاوی حقوقی و حضور شرکتهای تعاونی در فعالیت‌هایی همچون انجام معاملات کارگزاری دیده شده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری شرکتهای تعاونی تولیدکنندگان فرش دستباف متذکر شد: ظرفیت و توانمندی تعاونی‌ها در توزیع کالاهای اساسی بر کسی پوشیده نیست و این مساله در لایحه اصلاح قانون تعاون پیش بینی شده است؛ علاوه بر آن در لایحه تعیین سهم بخش تعاون از تسهیلات نظام بانکی و صندوق توسعه ملی مورد تاکید قرار گرفته و از ظرفیت قانون برای تبدیل شرکتهای دولتی به شرکتهای تعاونی استفاده شده است.

بهرامی در عین حال پیچیدگی بیش از حد متن لایحه و قابل فهم نبودن آن برای عوام  را از نقاط ضعف لایحه عنوان کرد و گفت: متاسفانه حضور قیم‌ مابانه دولت را در تصویب دستورالعمل‌ها و ضوابط عمل تعاونی‌ها شاهد هستیم و نبود بستر مناسب برای مشارکت تعاونی‌ها با سازمانهای توسعه‌ای وعدم تقویت شایسته اتحادیه‌ها و اتاق‌ها تعاون را می‌توان از جمله معایب لایحه دانست.

به اعتقاد وی تقسیم بندی تعاونی‌ها بر اساس نوع فعالیت، تعدد بیش از حد اتحادیه‌ که امکان برگزاری مجامع را به دلیل افزایش مشغله فعالان دشوار می‌کند، ‌ ایجاد نهادهای کاملا خصوصی همانند شرکت سهامی خاص تعاونی که با روح تعاونی سازگاری ندارد و عدم توجیه اقتصادی برخی قالبهای حقوقی همانند موسسه تعاون نقاط ضعف لایحه را رقم زده است.

این مقام مسئول تعاونی در ادامه با اشاره به قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ اظهار کرد: بر اساس بند (ح) ماده (۹) قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ وزارت تعاون موظف است در جهت حذف مداخله دولت در امور اجرایی و مدیریتی تعاونی‌ها و بهبود سیاستهای توسعه بخش، با همکاری اتاق تعاون ‌ایران ظرف شش ‌ماه پس از تصویب این قانون، نسبت به بازنگری در قوانین و مقررات حاکم بر بخش تعاونی اقدام و لوایح مورد نیاز را به هیات وزیران پیشنهاد کند که بر همین اساس  پیشنهاد اصلاحیه قانون بخش تعاون را ارائه کرد.

رییس کمیسیون صنایع دستی اتاق تعاون ایران با اشاره به تاکید قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ و برنامه‌های پنجم و ششم توسعه بر تقویت بخش تعاون کشور، ‌ افزود: در تمام اسناد بالادستی واقعیتهای بخش تعاون مدنظر قرار گرفته و بر ضرورت ایجاد بستر لازم جهت افزایش مشارکت بخش تعاون در اقتصاد ملی در راستای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و تحقق منویات مقام معظم رهبری تاکید شده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف کشور با بیان اینکه نقش اتحادیه‌ها و اتاق‌های تعاون به عنوان نهادهای سیاستگزار در بخش تعاون باید افزایش یابد، متذکر شد: خوشبختانه در بیشتر قوانین و اسناد بالادستی، افزایش مشارکت بخش تعاون با سازمانهای توسعه‌ای و شرکتهای دولتی مورد اشاره قرار گرفته که از این جهت نقطه قوتی برای رشد و اعتلای بخش تعاون به شمار می‌رود.

بهرامی در عین حال فراهم شدن بستر قانونی به منظور استفاده از وجوه اداره شده دستگاه‌های اجرایی برای توسعه تعاون، افزایش پایبندی به اصول تعاونیحذف ، مواد قانونی زائد در جهت بهبود فضای کسب و کار تعاونی‌ها، حذف مداخله دولت در مدیریت تعاونی‌ها و جلوگیری از تصدیگری دولت در بخش تعاون را از جمله راهکارهای تقویت بخش تعاون نام برد.

به اعتقاد وی برای اجرای بهتر قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ نیازمند ایجاد فضای سازنده و مناسب هستیم تا ظرفیتهای قانونی دولت در امر نظارت و سیاستگزاری بخش تعاونی و ظرفیتهای قانونی تعاونی‌ها جهت در اختیار گرفتن تصدیگری بخش دولتی به نحو شایسته مورد بهره برداری قرار گیرد.

صادرات 2.5 میلیارد دلاری تعاونی های کل کشور سه شنبه هفدهم اسفند 1395
سهام عدالت تا پایان هفته آزادسازی می شود سه شنبه هفدهم اسفند 1395
جوایز مسابقه وبلاگ نویسی تعاون اهدا شد شنبه هفتم اسفند 1395
کسب مقام اول مسابقه وبلاگ نویسی تعاون سه شنبه نوزدهم بهمن 1395
تخصیص بودجه‌های اشتغال در سال ٩٦ با گرایش تعاون است یکشنبه هفدهم بهمن 1395
رویاپردازی به جای برنامه‌ریزی!/سرانجام مبهم تعاون در اقتصاد ایران چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
حذف تعاونی‌های سهام عدالت در دولت کلید خورد چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
اختصاص هزار میلیارد تومان بودجه برای اشتغال تعاون محور در سال 96 دوشنبه بیستم دی 1395
آمار سهم بخش تعاون را به زودی منتشر می‌کنم دوشنبه بیستم دی 1395
اقتصاد مقاومتی به معنای توسعه اقتصاد تعاون است دوشنبه بیستم دی 1395
گشایش دومین نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های بخش تعاون کشور دوشنبه بیستم دی 1395
توهین رئیس اتاق تعاون خراسان رضوی به کارکنان وزرات تعاون چهارشنبه پانزدهم دی 1395
۳پیشنهاد بانک مرکزی برای تشکیل بانک تعاون یکشنبه پنجم دی 1395
خبر خوش مالیاتی برای تعاونی‌ها چهارشنبه یکم دی 1395
فعالیت 490 مدرسه در قالب تعاونی/ لزوم گنجاندن مفاهیم تعاون در کتاب‌های درسی چهارشنبه یکم دی 1395
جزوه آموزشی هیأت مؤسس دوشنبه بیست و دوم آذر 1395
عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
ایرادات لایحه اصلاحیه قانون تعاون را قبول داریم/پیشنهاد تشکیل کارگروه با حضور اتاق تعاون ایران یکشنبه شانزدهم آبان 1395
نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی یکشنبه نهم آبان 1395
در بررسی جایگاه تعاون در اقتصاد مقاومتی تاکید شد یکشنبه نهم آبان 1395
لایحه اصلاحی قانون تعاون در مجلس؛ سه شنبه چهارم آبان 1395
تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند شنبه یکم آبان 1395
نگرانی از تعمیق دامنه رکود در بخش تعاون/ کشورهای صنعتی به سمت تحول در بخش تعاون پیش می‌روند سه شنبه بیست و هفتم مهر 1395
یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه جامعه کار، تولید و تعاون چهارشنبه چهاردهم مهر 1395
ساختار ناموزون تعاونی‌ها در بورس یکشنبه یازدهم مهر 1395
سهم تعاون در برنامه ششم کم می‌شود؟ یکشنبه یازدهم مهر 1395
بانک تعاونی غیردولتی ایجاد می‌شود/سهم تعاون در برنامه ششم صفر شد یکشنبه یازدهم مهر 1395
بخش تعاون با چند بانک سهمش را از اقتصاد می‌گیرد؟ شنبه سوم مهر 1395
لیست آخرین پستها