*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند

 

نوع مطلب :اخبار ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف اعلام کرد
 تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف ایران استفاده از وجوه اداره شده دستگاه‌های اجرایی جهت توسعه بخش تعاون و خروج بخش تعاون از زیر چتر قانون اصناف را از جمله نقاط قوت لایحه اصلاح قانون تعاون برشمرد. 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، عبداله بهرامی، اظهار کرد: یکی از نقاط قوت اصلاحیه، تجمیع قوانین بخش تعاون از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۷۰ است و بستر مناسب برای مشارکت تعاونی‌ها با شرکتهای دولتی و خصوصی و سازمانهای توسعه‌ای در آن پیش بینی شده است.

وی واگذاری بخشی از وظایف تصدیگری و ایجاد تنوع در قالبهای حقوقی برای ایجاد تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها را از دیگر نقاط قوت اصلاحیه برشمرد و افزود: خوشبختانه در لایحه اصلاحیه، بخش تعاون از زیر چتر قانون اصناف خارج شده و بستر لازم جهت مشارکت اتاق تعاون، دولت و قوه قضاییه در حل و فصل‌ دعاوی حقوقی و حضور شرکتهای تعاونی در فعالیت‌هایی همچون انجام معاملات کارگزاری دیده شده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری شرکتهای تعاونی تولیدکنندگان فرش دستباف متذکر شد: ظرفیت و توانمندی تعاونی‌ها در توزیع کالاهای اساسی بر کسی پوشیده نیست و این مساله در لایحه اصلاح قانون تعاون پیش بینی شده است؛ علاوه بر آن در لایحه تعیین سهم بخش تعاون از تسهیلات نظام بانکی و صندوق توسعه ملی مورد تاکید قرار گرفته و از ظرفیت قانون برای تبدیل شرکتهای دولتی به شرکتهای تعاونی استفاده شده است.

بهرامی در عین حال پیچیدگی بیش از حد متن لایحه و قابل فهم نبودن آن برای عوام  را از نقاط ضعف لایحه عنوان کرد و گفت: متاسفانه حضور قیم‌ مابانه دولت را در تصویب دستورالعمل‌ها و ضوابط عمل تعاونی‌ها شاهد هستیم و نبود بستر مناسب برای مشارکت تعاونی‌ها با سازمانهای توسعه‌ای وعدم تقویت شایسته اتحادیه‌ها و اتاق‌ها تعاون را می‌توان از جمله معایب لایحه دانست.

به اعتقاد وی تقسیم بندی تعاونی‌ها بر اساس نوع فعالیت، تعدد بیش از حد اتحادیه‌ که امکان برگزاری مجامع را به دلیل افزایش مشغله فعالان دشوار می‌کند، ‌ ایجاد نهادهای کاملا خصوصی همانند شرکت سهامی خاص تعاونی که با روح تعاونی سازگاری ندارد و عدم توجیه اقتصادی برخی قالبهای حقوقی همانند موسسه تعاون نقاط ضعف لایحه را رقم زده است.

این مقام مسئول تعاونی در ادامه با اشاره به قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ اظهار کرد: بر اساس بند (ح) ماده (۹) قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ وزارت تعاون موظف است در جهت حذف مداخله دولت در امور اجرایی و مدیریتی تعاونی‌ها و بهبود سیاستهای توسعه بخش، با همکاری اتاق تعاون ‌ایران ظرف شش ‌ماه پس از تصویب این قانون، نسبت به بازنگری در قوانین و مقررات حاکم بر بخش تعاونی اقدام و لوایح مورد نیاز را به هیات وزیران پیشنهاد کند که بر همین اساس  پیشنهاد اصلاحیه قانون بخش تعاون را ارائه کرد.

رییس کمیسیون صنایع دستی اتاق تعاون ایران با اشاره به تاکید قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ و برنامه‌های پنجم و ششم توسعه بر تقویت بخش تعاون کشور، ‌ افزود: در تمام اسناد بالادستی واقعیتهای بخش تعاون مدنظر قرار گرفته و بر ضرورت ایجاد بستر لازم جهت افزایش مشارکت بخش تعاون در اقتصاد ملی در راستای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و تحقق منویات مقام معظم رهبری تاکید شده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف کشور با بیان اینکه نقش اتحادیه‌ها و اتاق‌های تعاون به عنوان نهادهای سیاستگزار در بخش تعاون باید افزایش یابد، متذکر شد: خوشبختانه در بیشتر قوانین و اسناد بالادستی، افزایش مشارکت بخش تعاون با سازمانهای توسعه‌ای و شرکتهای دولتی مورد اشاره قرار گرفته که از این جهت نقطه قوتی برای رشد و اعتلای بخش تعاون به شمار می‌رود.

بهرامی در عین حال فراهم شدن بستر قانونی به منظور استفاده از وجوه اداره شده دستگاه‌های اجرایی برای توسعه تعاون، افزایش پایبندی به اصول تعاونیحذف ، مواد قانونی زائد در جهت بهبود فضای کسب و کار تعاونی‌ها، حذف مداخله دولت در مدیریت تعاونی‌ها و جلوگیری از تصدیگری دولت در بخش تعاون را از جمله راهکارهای تقویت بخش تعاون نام برد.

به اعتقاد وی برای اجرای بهتر قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ نیازمند ایجاد فضای سازنده و مناسب هستیم تا ظرفیتهای قانونی دولت در امر نظارت و سیاستگزاری بخش تعاونی و ظرفیتهای قانونی تعاونی‌ها جهت در اختیار گرفتن تصدیگری بخش دولتی به نحو شایسته مورد بهره برداری قرار گیرد.

عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
ایرادات لایحه اصلاحیه قانون تعاون را قبول داریم/پیشنهاد تشکیل کارگروه با حضور اتاق تعاون ایران یکشنبه شانزدهم آبان 1395
نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی یکشنبه نهم آبان 1395
در بررسی جایگاه تعاون در اقتصاد مقاومتی تاکید شد یکشنبه نهم آبان 1395
لایحه اصلاحی قانون تعاون در مجلس؛ سه شنبه چهارم آبان 1395
تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند شنبه یکم آبان 1395
نگرانی از تعمیق دامنه رکود در بخش تعاون/ کشورهای صنعتی به سمت تحول در بخش تعاون پیش می‌روند سه شنبه بیست و هفتم مهر 1395
یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه جامعه کار، تولید و تعاون چهارشنبه چهاردهم مهر 1395
ساختار ناموزون تعاونی‌ها در بورس یکشنبه یازدهم مهر 1395
سهم تعاون در برنامه ششم کم می‌شود؟ یکشنبه یازدهم مهر 1395
بانک تعاونی غیردولتی ایجاد می‌شود/سهم تعاون در برنامه ششم صفر شد یکشنبه یازدهم مهر 1395
بخش تعاون با چند بانک سهمش را از اقتصاد می‌گیرد؟ شنبه سوم مهر 1395
مشوق های تاسیس شرکت تعاونی در کشور افزایش می یابد شنبه بیست و هفتم شهریور 1395
انتشار فیش های حقوقی نجومی در بیمه تعاون قابل پیش بینی بود پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
انتصاب یعقوب رستمی مال خلیفه به سمت مدیر کل دفتر تعاونی های توزیعی پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
راه‌اندازی 3500 شرکت تعاونی تا پایان سال جاری/بخش تعاون بستر تحقق اقتصاد مقاومتی پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
11 میلیون ایرانی عضو تعاون در کشور هستند/ مشارکت تعاونی‌ها در ساخت بیش از 3 میلیون مسکن پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
اعلام جزئیات جشنواره تعاونی های برتر شنبه سیزدهم شهریور 1395
هفت بند تعاونگری (شعر) شنبه سیزدهم شهریور 1395
نقش تعاونی های تأمین نیاز در مقاوم سازی اقتصاد کشور پنجشنبه یازدهم شهریور 1395
بررسی لایحه تعیین وظایف و اختیارات وزارت تعاون در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس چهارشنبه دهم شهریور 1395
ربیعی: جامعه باید برای محو نابرابری ها از تعاون یاری بگیرد چهارشنبه دهم شهریور 1395
مشکل بخش تعاون از دید معاون وزیر کار چهارشنبه دهم شهریور 1395
سهام عدالت با روح تعاون فاصله گرفته است/ایجاد تعاونی‌های نسل جدید با رویکرد رقابت‌پذیری چهارشنبه دهم شهریور 1395
علل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی موثر در شکل گیری تعاونی ها سه شنبه نهم شهریور 1395
بررسی مختصر فرصتها و چالشهای مدیریت در تعاونیها سه شنبه نهم شهریور 1395
نقش تعاون در اجرای اقتصاد مقاومتی سه شنبه دوم شهریور 1395
یکی از مشکلات تعاون ادغام آن در وزرات‌خانه بود سه شنبه دوم شهریور 1395
لیست آخرین پستها