تبلیغات
*** تعاون یار *** - نگرانی از تعمیق دامنه رکود در بخش تعاون/ کشورهای صنعتی به سمت تحول در بخش تعاون پیش می‌روند

*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

نگرانی از تعمیق دامنه رکود در بخش تعاون/ کشورهای صنعتی به سمت تحول در بخش تعاون پیش می‌روند

 

نوع مطلب :اخبار ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

دبیرکل اتاق تعاون ایران در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد
 نگرانی از تعمیق دامنه رکود در بخش تعاون/ کشورهای صنعتی به سمت تحول در بخش تعاون پیش می‌روند
خبرگزاری فارس: نگرانی از تعمیق دامنه رکود در بخش تعاون/ کشورهای صنعتی به سمت تحول در بخش تعاون پیش می‌روند
دبیرکل اتاق تعاون کاهش تعداد تعاونی‌ها از رقم ثبت شده بیش از 190 هزار موردی به حدود 100 هزار را ناشی از عدم توجه جدی مسئولان به این بخش اثرگذار است، گفت: کشورهای صنعتی دنیا به سمت ایحاد تحول در بخش تعاون خود پیش می‌روند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌کاهش تعداد تعاونی‌های فعال در کشور طی سال‌های گذشته و افزایش قوانین دست و پا گیر پیرامون توسعه تعاونی‌ها موجب شد تا تعداد این شرکت‌های مردمی کاهش قابل توجهی داشته باشد و در مقابل شاهد کاهش انگیزه‌ها برای ورود مردم به بخش تعاونی باشیم.

بر اساس این گزارش تعاونی‌ها شکلی سازمان یافته از شرکت‌هایی هستند که با جذب مردم با هر سرمایه‌ای موجب ایجاد رونق اقتصادی و افزایش کارایی و مقاومت در برابر بحران‌های مختلف می‌شود. در حالی که تعاون همواره در دین مبین اسلام مورد تاکید قرار گرفته است اما کشورهای غربی به خوبی از آن استفاده کرده‌اند و مسئولان ما همچنان در خواب عمیقی به سر می‌برند.

در این باره مقام معظم رهبری هم تاکید جدی و بسیاری پیرامون توجه به بخش تعاون کشور کرده‌اند چرا که این بخش منجر به افزایش ثروت عمومی و توزیع عادلانه آن میان مردم می‌شود که علاوه بر آن افزایش سطح عمومی اشتغال و کاهش آسیب‌های ناشی از معضلات بیکاری از دیگر محاسن آن است.

طبق جدیدترین آمارهایی که از سوی مراجع رسمی در کشور اعلام شده تعداد تعاونی‌ها در کشور کاهش قابل توجهی دارد و بسیاری از این شرکت‌ها به دلیل نبود سازوکار صحیح دولتی در حمایت از این بخش مهم به ورطه نابودی کشانده شده است.

 در این باره با ماشالله عظیمی، دبیرکل اتاق تعاون ایران و یکی از فعالان این بخش گفت‌وگو کردیم تا دلایل عقب‌ماندگی تعاونی‌ها و اینکه چه راهکارهایی موجب پیشرفت در این بخش مهم می‌شود مورد بررسی موشکافانه قرار گیرد.

وی معتقد است که بخش تعاون کشور با وجود بی‌مهری‌ها و عدم توجه مسئولان همچنان سر پا ایستاده و بسیاری از مشکلات داخل کشور از دوران پس از انقلاب تاکنون با استفاده از ظرفیت‌های آن حل شده است و مصداق‌های فراوانی نیز برای آن وجود دارد.

عظیمی با بیان اینکه بخش تعاون که طی سال‌ های گذشته با کمک اتحادیه‌های تعاونی و اتاق‌های کشور توانسته به حرکت هرچند کند توسعه‌ای خود ادامه دهد اما برخی اقدامات و بی‌توجهی‌ها منجر به کاهش انگیزه‌های عمومی برای فعالیت در این بخش می‌شود گفت: در بسیاری از روایات و احادیث بر موضوع فعالیت مبتنی بر تعاون تاکید شده اما در عین حال اقدام جدی و دلسوزانه انجام نمی‌شود.

وی گفت: با تمام تلاش و سعی خود بسیاری از موانع را برطرف کردیم اما عدم همراهی تمام دستگاه‌های مرتبط با اتاق تعاون ایران با عنوان مشاور سه قوا طبق اسناد بالادستی منجر به تضعیف جایگاه بخش می‌‌شود. چرا که اگر این توجه و همراه وجود داشت قطعا منویات مقام معظم رهبری و همچنین شهید بهشتی محقق می‌شد و به هدف سهم 25 درصدی تعاون در اقتصاد ملی می‌رسیدیم.

دبیرکل اتاق تعاون ایران در پاسخ به این سوال که آیا اراده‌ای برای کاهش دخالت و تصدی‌گری دولتی‌ها در بخش تعاون کشور وجود دارد یا خیر گفت: تعاونی‌ها در سال‌های گذشته همواره با تفکر کمک به دولت در عرصه‌های مختلف اقتصادی حرکت کرده‌اند و هم اکنون نیز همین هدف دنبال می‌شود.

وی افزود: دولت باید به جای ورود و تصدی به بخش تعاون، سیاست‌گذاری‌های کلان برای افزایش مشارکت عمومی را دنبال کند و در این باره پیشنهادات سازنده و موثری داریم که امیدواریم دولت در تصمیم‌گیری‌ها با مشارکت فعالان واقعی بخش تعاون همراهی جدی داشته باشد.

عظیمی درباره اثرات استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در کشور و اینکه چرا تاکنون عقب‌ماندگی‌هایی در این بخش شاهد هستیم، خاطرنشان کرد: بخش تعاون علاوه بر بهبود فضای کسب و کار موجب افزایش ثروت و توزیع عادلانه خواهد شد که در کشور ما کمتر به این موضوعات توجه شده است.

وی گفت: عقب‌ماندگی ها در بخش تعاون دلایل متعددی دارد که باید به طور مبسوط توسط مسئولان تصمیم‌ساز در کشور بررسی شود؛ درخواست اتاق تعاون ایران با عنوان مشاور سه قوای مجریه، مقننه  و قضاییه از مسئولان ایجاد فضای مثبت و آماده برای کسب و کار پیش روی تعاونی‌ها است.

دبیرکل اتاق تعاون ایران با اشاره به پیشرفت‌های سایر کشورهای دنیا در امر تعاونی‌ها به کاهش تعداد فعالان بخش تعاونی در کشورمان نیز اشاره کرد و گفت: تعاونی‌هایی که از تعداد بیش از 190 هزار به کمتر از صد هزار مورد تقلیل پیدا می‌کند نشان از نبود تفکر فعالیت‌های جمعی و مردمی‌ است.

وی گفت: هم اکنون کشورهای غربی با استفاده از ظرفیت‌های تعاون به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کرده‌اند و جالب است بدانید که بزرگترین بانک‌ها و هلدینگ‌های اقتصادی دنیا در کشورهای صنعتی توسط تعاونی‌ها اداره می‌شوند.

وی افزود: تعاونی‌ها بهترین روش برای ایجاد عدالت اجتماعی در کشورها هستند که تجربه استفاده از این بخش و رسیدن به موفقیت‌های متعدد وجود دارد، به‌طوری‌که گردش مالی تعاونی‌ها در دنیا بیش از 200 درصد افزایش پیدا کرده است.

عظیمی با بیان اینکه طبق آخرین آمار در سال 2014، بیش از 2100 میلیارد دلار گردش مالی تعاونی‌ها در دنیا بوده که فعالیت‌های مختلفی را ازجمله بانکداری، بیمه، حمل‌ونقل، درمان و یا تجارت را دربرمی‌گیرد.

دبیرکل اتاق تعاون ایران گفت: با توجه به اینکه ایران یک کشور اسلامی است و همکاری‌های جمعی در فعالیت‌های اقتصادی آن مورد تأکید قرار گرفته‌، می‌توان همراه با رونق اقتصادی در شرایط پساتحریم، عدالت اجتماعی ایجاد کرد؛ تعاونی‌ها از سال 1965 به این طرف از حدود 150 میلیون عضو به حدود یک میلیارد عضو در سال 2015 رسیده است و 2.5 میلیون شرکت تعاونی در جهان داریم.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه جهانی تعاون در سال 1965 پایه گذاری شد، افزود: اکنون 103 کشور جهان که 90 درصد جمیعت جهان را شامل می شوند، عضو این اتحادیه هستند و جمهوری اسلامی ایران هم ازجایگاه ویژه ای در این اتحادیه برخوردار است.

عظیمی با بیان اینکه تعاون، رکن دوم اقتصاد در کشورمان است، افزود: قانون اساسی ما اقتصاد را به سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی تقسیم کرده است و هر جا که دولت‌ها در اقتصاد مردم دخالت کنند، چون اقتصاد دولتی فساد پذیرتر است، بنابراین نمی‌توانند برای مردم کشورشان سعادت بیاورند.

عظیمی افزود: دستگاه‌های اجرایی در سال‌های گذشته در اجرای قوانین مربوط به تعاونی‌ها به خوبی عمل نکردند و در اصلاحیه قانون جدید هم اختیار مردم در تعاونی‌ها کمتر شده است و این موضوع استقبال مردم را از تعاونی‌ها کاهش می‌دهد.


وی در ادامه گفت: بر اساس قانون، 30 درصد از واگذاری‌های بخش‌های دولتی باید به بخش‌های تعاونی اختصاص می‌یافت اما کمتر از 3 درصد اختصاص یافته است.

این مقام مسئول بخش تعاونی کشور در پایان با اشاره به اینکه در صدر ابلاغیه مقام معظم رهبری به نقش مردم در اقتصاد مقاومتی تاکید شده است، گفت: تعاونی‌ها، رایج ترین، مردمی و قانونی ترین شبکه اقتصاد در جهان و ایران هستند و در مقابل دولت نباید احاطه و دخالت خود را در اقتصاد افزایش دهد تا تعاون راه خود را پیدا کند.

جزوه آموزشی آشنایی با قوانین تعاون ویژه مدیران تعاونیها سه شنبه نوزدهم تیر 1397
طرح «روستا تعاون» در ۱۰۰۰ روستا هدف‌گذاری شد/فعالیت ۹۲هزار تعاونی پنجشنبه پنجم بهمن 1396
اساسنامه جدید تعاونی های اعتبار سه شنبه پنجم دی 1396
لایحه بودجه 97 مطابق با اهداف بخش تعاون نیست/ راهکارها و پیشنهادات اصلاحی به دولت یکشنبه بیست و ششم آذر 1396
مسابقات سراسری قرآن جامعه کار و تعاون شنبه بیست و نهم مهر 1396
تنها 50 درصد از تعاونی های کشور فعال هستند سه شنبه بیست و هفتم تیر 1396
جذب فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی‌ به بازار کار سه شنبه سی ام خرداد 1396
جشنواره تعاونیهای برتر یکشنبه هفتم خرداد 1396
فضای کسب‌وکار در کشور بهبود یابد/دچار تحریم داخلی هستیم یکشنبه دهم اردیبهشت 1396
دیدار معاون وزیر تعاون ایران و مقامات اتحادیه تعاونی های آسیا با نخست وزیر ویتنام یکشنبه سوم اردیبهشت 1396
ایران 7راهبرد مهم را برای تکامل بخش تعاونی اقتصاد تدوین کرد پنجشنبه سی و یکم فروردین 1396
صادرات 2.5 میلیارد دلاری تعاونی های کل کشور سه شنبه هفدهم اسفند 1395
سهام عدالت تا پایان هفته آزادسازی می شود سه شنبه هفدهم اسفند 1395
جوایز مسابقه وبلاگ نویسی تعاون اهدا شد شنبه هفتم اسفند 1395
کسب مقام اول مسابقه وبلاگ نویسی تعاون سه شنبه نوزدهم بهمن 1395
تخصیص بودجه‌های اشتغال در سال ٩٦ با گرایش تعاون است یکشنبه هفدهم بهمن 1395
رویاپردازی به جای برنامه‌ریزی!/سرانجام مبهم تعاون در اقتصاد ایران چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
حذف تعاونی‌های سهام عدالت در دولت کلید خورد چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
اختصاص هزار میلیارد تومان بودجه برای اشتغال تعاون محور در سال 96 دوشنبه بیستم دی 1395
آمار سهم بخش تعاون را به زودی منتشر می‌کنم دوشنبه بیستم دی 1395
اقتصاد مقاومتی به معنای توسعه اقتصاد تعاون است دوشنبه بیستم دی 1395
گشایش دومین نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های بخش تعاون کشور دوشنبه بیستم دی 1395
توهین رئیس اتاق تعاون خراسان رضوی به کارکنان وزرات تعاون چهارشنبه پانزدهم دی 1395
۳پیشنهاد بانک مرکزی برای تشکیل بانک تعاون یکشنبه پنجم دی 1395
خبر خوش مالیاتی برای تعاونی‌ها چهارشنبه یکم دی 1395
فعالیت 490 مدرسه در قالب تعاونی/ لزوم گنجاندن مفاهیم تعاون در کتاب‌های درسی چهارشنبه یکم دی 1395
جزوه آموزشی هیأت مؤسس دوشنبه بیست و دوم آذر 1395
عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
لیست آخرین پستها