تبلیغات
*** تعاون یار *** - یکی از مشکلات تعاون ادغام آن در وزرات‌خانه بود

*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

یکی از مشکلات تعاون ادغام آن در وزرات‌خانه بود

 

نوع مطلب :مقالات ،اخبار ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:
یکی از مشکلات تعاون ادغام آن در وزرات‌خانه بود
محمداسماعیل سعیدی تعاون

تعاون، حوزه‌ای است که به یک بخش از ابعاد اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جامعه محدود نمی‌شود و در هریک از این‌ها به نوعی جایگاه خود را دارد. از آن‌جایی که تعاون به رشد جامعه و فرهنگ منجر می‌شود و با این دو حوزه در هم تنیده، ‌علاوه بر فراکسیون تعاون، کمیسیون‌های اجتماعی و فرهنگی نیز مسائل بخش تعاون را بررسی می‌کنند. تعاون‌آنلاین در گفت‌وگو با محمداسماعیل سعیدی دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس نهم و عضو کنونی کمیسیون فرهنگی، درباره اقدامات این کمیسیون‌ها در حیطه تعاون سؤالاتی مطرح کرده‌است. سعیدی پیش از این گفته بود که با توجه به تجربه‌اش می‌توانست در کمیسیون اجتماعی مؤثر باشد اما به دلیل اهمیت مسائل فرهنگی، تأکیدات مقام معظم رهبری در این باره و همچنین به حد نصاب نرسیدن کمیسیون فرهنگی در مجلس دهم به آن پیوسته‌است.

به نمایندگی از کمیسیون اجتماعی مجلس پیشین، مشکلات بخش تعاون را چه مسائلی می‌دانید و آن‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

یکی از مشکلات تعاون به ادغام وزارت تعاون به عنوان یکی از سه وزارت‌خانه ادغام‌شده در هم تحت عنوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برمی‌گردد و منجر به این شد که بخش تعاون تحت‌الشعاع سایر بخش‌ها قرار گیرد. مشکل دوم این است که ما در بخش تعاون، قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های شفاف و کارآمد نداشته‌ایم و یکی از دلایل این امر این بود که وزارت تعاون وزارت نوپایی بود و هنوز نتوانسته‌ بود بخش قابل توجهی از موضوعات مربوط به حوزه تعاون را سر و سامان دهد که با ادغام مواجه شد. مشکل سوم هم مربوط به این بوده‌است که با توجه به اینکه از همان آغاز تعاون از سوی مردم شکل می‌گرفت، دخالت سیستم دولتی در بخش تعاون یک سری تعارضات و مشکلات را ایجاد می‌کرد و حساسیت این مسئله و تعارض‌های به وجود آمده باعث شد که بخش دولتی با ملاحظه‌کاری نسبت به تعاون رفتار کند. به رغم اینکه تعاون در قانون اساسی بخش مهمی از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده‌ و یکی از پایه‌های نظام اقتصاد ایران است، تعاونی‌های مختلفی که بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفت عمدتا موفق نبوده‌اند.

 

کمیسیون اجتماعی مجلس نهم چه اقداماتی برای رفع معضلات بخش تعاون انجام داده‌است؟

نظر کمیسیون اجتماعی این بوده که مشکلات مربوط به تعاون در دو بخش قابل حل است. یک بخش از این‌ها با کمک وزارت‌خانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی حل می‌شود یعنی اینکه خود وزارت‌خانه به حیطه تنظیم لوایح، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های حوزه تعاون ورود پیدا کند و قوانین غیرشفاف را سروسامان دهد. همچنین با تعامل و همکاری مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مجلس و کمیسیون‌ها امکان رفع مشکلات مربوط به آیین‌نامه‌ها وجود دارد. در این زمینه چندین جلسه با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه در مجلس پیشین و کنونی تشکیل شده‌است و این جلسات به این منجر شد که لایحه «وظایف و اختیارات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» تکمیل شده و بخش تعاون تعیین تکلیف شود و اختیارات وزارت‌خانه مقداری بیشتر شود؛ چرا که در رابطه با تخلفاتی که اکنون در تعاونی‌ها رخ می‌دهد مسئولان وزارت‌خانه و ادارت کل استان‌ها محدودیت‌های بسیاری از نظر قانونی دارند. همچنین ماه مبارک رمضان سال گذشته در خود وزارت‌خانه جلسه‌ای نهایی تشکیل شد و جمع‌بندی خوبی درباره مشکلات تعاون انجام شد. از سوی دیگر دو هفته پیش نیز جلسه‌ای با حضور وزیر برگزار شد که در آن وزیر گفته‌است در بخش تنظیم آیین‌نامه ساماندهی تصمیماتی گرفته‌اند و  قرار است که ابلاغ کنند.

 

همانطور که مستحضرید نبود روحیه کار جمعی و تعاون در ایران یکی از مشکلات پیش روی تعاون است. با توجه به اینکه عضو کمیسیون فرهنگی هستید چه راهکاری برای این معضل فرهنگی پیشنهاد می‌کنید؟

متأسفانه در حال حاضر در کشورِ ما مؤلفه‌های کار جمعی بسیار کم است و کار فردی بیشتر طرفدار دارد این در حالی است که در سال‌های اولیه انقلاب، روحیه تعاون در جامعه بسیار بالا بود و حتی با وجود اینکه پلیس رژیم سابق برچیده شده و هنوز نیروی جدید جایگزین نشده و شهر خالی از پلیس بود مردم قوانین را رعایت می‌کردند و به حقوق همدیگر تعدی نمی‌کردند. حتی در موقعیتی که شهرها به دلیل اعتصاب بازارها در فقر و فلاکت بودند، مردم روستاها نان می‌پختند و بین مردم شهر پخش می‌کردند.

بی شک یکی از عوامل توفیق نیافتن کامل بخش تعاونی، فردگرایی در جامعه ‌است. باید در این زمینه با توجه به ظرفیت‌های موجود اقداماتی انجام داد از جمله اینکه در نظام آموزشی، نگاه ما به موضوع تعاون و همکاری صرفا برای آشنایی نباشد بلکه جنبه عملی پیدا کند و از همان آغاز باید به کودکان همکاری و کار جمعی آموزش دهیم. این آموزش‌ها از خانواده شروع می شود تا  به نظام آموزشی کشور می‌رسد. متأسفانه نظام آموزشی ما آموزش‌محور نیست بلکه مدرک‌محور است و نتیجه‌ی این نظامِ غلط، مواجه شدن با سیلی از افراد دارای مدرک است بدون اینکه مهارتی در رشته‌ای که تحصیل کرده‌اند داشته باشند. باید مهارت‌های زندگی جمعی را از همان ابتدا به کمک خانواده، مدرسه و رسانه‌ها به کودکانمان آموزش دهیم. از سوی دیگر ضروری است دولت نیز به بخش تعاون بها دهد و مادامی که حاکمیت به بخش تعاون اهمیت ندهد هرچقدر هم بخش‌های دیگر در این زمینه تلاش کنند، فرهنگ‌سازی صورت نمی‌گیرد.

جزوه آموزشی هیأت مؤسس شنبه سوم آذر 1397
جزوه آموزشی آشنایی با قوانین تعاون ویژه مدیران تعاونیها سه شنبه نوزدهم تیر 1397
طرح «روستا تعاون» در ۱۰۰۰ روستا هدف‌گذاری شد/فعالیت ۹۲هزار تعاونی پنجشنبه پنجم بهمن 1396
اساسنامه جدید تعاونی های اعتبار سه شنبه پنجم دی 1396
لایحه بودجه 97 مطابق با اهداف بخش تعاون نیست/ راهکارها و پیشنهادات اصلاحی به دولت یکشنبه بیست و ششم آذر 1396
مسابقات سراسری قرآن جامعه کار و تعاون شنبه بیست و نهم مهر 1396
تنها 50 درصد از تعاونی های کشور فعال هستند سه شنبه بیست و هفتم تیر 1396
جذب فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی‌ به بازار کار سه شنبه سی ام خرداد 1396
جشنواره تعاونیهای برتر یکشنبه هفتم خرداد 1396
فضای کسب‌وکار در کشور بهبود یابد/دچار تحریم داخلی هستیم یکشنبه دهم اردیبهشت 1396
دیدار معاون وزیر تعاون ایران و مقامات اتحادیه تعاونی های آسیا با نخست وزیر ویتنام یکشنبه سوم اردیبهشت 1396
ایران 7راهبرد مهم را برای تکامل بخش تعاونی اقتصاد تدوین کرد پنجشنبه سی و یکم فروردین 1396
صادرات 2.5 میلیارد دلاری تعاونی های کل کشور سه شنبه هفدهم اسفند 1395
سهام عدالت تا پایان هفته آزادسازی می شود سه شنبه هفدهم اسفند 1395
جوایز مسابقه وبلاگ نویسی تعاون اهدا شد شنبه هفتم اسفند 1395
کسب مقام اول مسابقه وبلاگ نویسی تعاون سه شنبه نوزدهم بهمن 1395
تخصیص بودجه‌های اشتغال در سال ٩٦ با گرایش تعاون است یکشنبه هفدهم بهمن 1395
رویاپردازی به جای برنامه‌ریزی!/سرانجام مبهم تعاون در اقتصاد ایران چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
حذف تعاونی‌های سهام عدالت در دولت کلید خورد چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
اختصاص هزار میلیارد تومان بودجه برای اشتغال تعاون محور در سال 96 دوشنبه بیستم دی 1395
آمار سهم بخش تعاون را به زودی منتشر می‌کنم دوشنبه بیستم دی 1395
اقتصاد مقاومتی به معنای توسعه اقتصاد تعاون است دوشنبه بیستم دی 1395
گشایش دومین نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های بخش تعاون کشور دوشنبه بیستم دی 1395
توهین رئیس اتاق تعاون خراسان رضوی به کارکنان وزرات تعاون چهارشنبه پانزدهم دی 1395
۳پیشنهاد بانک مرکزی برای تشکیل بانک تعاون یکشنبه پنجم دی 1395
خبر خوش مالیاتی برای تعاونی‌ها چهارشنبه یکم دی 1395
فعالیت 490 مدرسه در قالب تعاونی/ لزوم گنجاندن مفاهیم تعاون در کتاب‌های درسی چهارشنبه یکم دی 1395
عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
لیست آخرین پستها