تبلیغات
*** تعاون یار *** - مسکن اجتماعی شو تبلیغاتی دولت بود

*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

مسکن اجتماعی شو تبلیغاتی دولت بود

 

نوع مطلب :مسكن مهر ،اخبار ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

 مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونیهای مسکن کارکنان دولت در گفت‌وگو با تسنیم:
مسکن اجتماعی شو تبلیغاتی دولت بود
تعاونی مسکن

مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونیهای مسکن کارکنان دولت درباره جزئیات مشکلات تعاونی‌های مسکن گفت: این تعاونی‌ها هم اکنون با ۲۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند و واگذاری ۵۰ درصد از ساخت و ساز‌ها به تعاونی‌ها روی کاعذ انجام شد.

اسماعیل خاکفرجی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به اینکه مهمترین مشکل تعاونی‌های کارکنان دولت که به شکل متداول کار می‌کنند، چیست؟ گفت: بحث تعاونی‌های مسکن همان بخش تولید است. اینکه برای تعاونی‌های مسکن حاشیه درست می‌کنند به معنی این است که بخش تولید کشور دچار حاشیه شده است.

 وی با بیان اینکه تعاونی‌های مسکن در کنار تولید مسکن ، اشتغال تولید می‌کنند گفت:تولید یک واحد مسکونی بخش زیادی از تولیدات کشور را به جریان می اندازد. اگر این باور را داشته باشیم بخش عمرانی ومسکن نقش بزرگی در اشتغال کشور دارد، به دور از هر گونه سیاست بازی می‌توانیم به تولید کمک کنیم.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مسکن کارکنان دولت با اشاره به سیاست‌های اصل 44 و قانون اساسی درباره جایگاه تعاون گفت: در سال‌های اخیر تعاونی‌ها رشد قابل‌توجهی داشته اند اما زمانی که بسترهای اجرای این سند وجود نداشته باشد عملاً امکان تحقق آن فراهم نیست. قوانین برای توسعه بخش تعاون مهیا است و تعاونی‌ها تیم اجرایی قوی در زمینه اجرای قانون دارند.

 خاکفرجی با بیان اینکه در بحث ساخت مسکن مهر، تمام ضرایب خطا بررسی و مشخص شد که در ساخت پروژه های بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت: طرح مسکن اجتماعی هم تنها روی کاغذ است و برای نمایش تبلیغاتی رسانه‌ای اعلام شد.در طرح مسکن اجتماعی هم تعاونی‌های مسکن متداول نادیده گرفته شدند و پاسخ دقیقی به عدم استفاده از ظرفیت این تعاونی‌ها داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه تعاونی‌های این اتحادیه‌ها هم اکنون با 20 درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند، گفت: با این حال تعاونی‌های مسکن اتحادیه‌های باسابقه و قدیمی پروژه‌هایی را در دست اتمام دارند و پروژه‌های بسیاری را نیز به اتمام رسانده‌اند که تمام اسناد آن موجود است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مسکن کارکنان دولت با بیان اینکه مشکل عمده تعاونی‌های مسکن عدم واگذاری زمین پاک از سوی دولت  است  گفت: وقتی زمینی در اختیار تعاونی‌ها نباشد و تسهیلاتی از سوی مسئولان ارائه نشود، عملاً نمی‌توان تعاونی‌ها را در این بخش موفق دانست. طبق اساسنامه تعاونی، تعاونی‌ها از خرید زمینی که  کاربری غیر مسکونی دارند منع شده اند.  به همین دلیل هیچ تعاونی‌نمی تواند دست روی زمینی بگذارد که کاربری غیر مسکونی دارد.

وی در ادامه با انتقاد ازعملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات گفت: در راستای بخشنامه ای که از سال گذشته به بانک‌ها ابلاغ شده است، به یک تعاونگران تسهیلات با نرخ سود17.5 درصد پرداخت می‌کنند اما در اصل  در فرمول محاسباتی چندین برابر محاسبه می‌کنند. این کار بانک‌ها دست کم از ربا پول ندارد. بانک‌ها با این روش محاسبه تولید را تخریب می‌کنند. سیستم بانکی کشور باید اسلامی شود.

خاکفرجی درباره اینکه آیا مسکنی از مسکن‌های مهر باقی مانده است گفت: اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان دولت و تمام تعاونی‌های مسکن متداول حتی یک واحد مسکن مهر تحویل  داده نشده ندارند وتعهدات خود را طی چندسال گذشته تحویل داده اند. در حال حاضر پروژه هایی که از قبل باقی مانده بود را انجام می دهیم.

 مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مسکن کارکنان دولت با بیان اینکه دولت باید زمین‌های دولتی را به تعاونی‌ها واگذار کند افزود: این موضوع از گذشته وجود داشته، دولت زمین را در اختیار اتحادیه ها قرار می داده است و تعاونی‌ها با هزینه های خود امور ساخت آن را انجام می دادند.

 وی درباره تفاوت هزینه های ساخت مسکن از سوی تعاونی‌ها و انبوه سازان گفت: قیمت ساخت پروژه در تعاونی های مسکن و انبوه  سازان متفاوت است. در قراردادهای ساخت زمین های واگذاری به انبوه سازان قیمت مسکن قید می شود و انبوه ساز متولی و ملزم به این است با قیمت قید شده در قرارداد پروژه را واگذار کند . اما در تعاونی های مسکن، پروژه ها به قیمت تمام شده به اعضا واگذار می شود و هیچ سودی در آن برای اعضا تعریف نمی شود.

 مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مسکن کارکنان دولت با تأکید بر اینکه جایی برای پُز تعاونی‌ها در مسکن و مصرف وجود ندارد گفت:تعاونی‌ها باید تمام  عوارض دولتی و تکالیف مالیاتی را طبق قانون بپردازند و این مسائل هزینه های کمی نیست. به طور مثال برای خرید یک پاکت سیمان تولید کننده تعاونی باید مالیات بر ارزش افزوده را بپردازد چرا که باید فاکتور داشته باشد. اما انبوه سازان نیازی به سند سازی ندارند چرا که برای خودشان فعالیت می کنند اما تعاونی‌ها نیازمند فاکتور هستند. همیشه هزینه های یک تعاونی تولید کننده در ساخت یک واحد مشابه 15درصد گران تر است، چرا که تعاونی ملزم به رعایت قانون است اما انبوه ساز رعایت قانون ندارد.

خاکفرجی گفت: به دلیل رعایت مقررات در بخش تعاون و عدم رعایت مقررات در بخش غیر تعاون و دوگانه بودن قوانین، اجرای پروژه های ساختمانی در واحدهای مشابه برای بخش تعاون گران تر تمام می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای ساخت یک پروژه  متری 700 تا750 هزار تومان هزینه ‌های اجرای ساخت ساختمان است و متری300تا350 هزار تومان هزینه های پرداخت های دولتی زمین است. در مجموع متری 1میلیون تا 1 میلیون و 100 هزار تومان هزینه کلی ساخت یک مترو است که   با توجه به تورم اقتصادی موجود و تاثیر آن بر روی افزایش قیمت مصالح ساختمانی ، زمان شروع و پایان پروژه، نقشه و حجم واحدها قیمت ساخت برای هر مترمتفاوت است.

 وی در بیان برنامه های سال 95 گفت: متأسفانه با وجود اینکه برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید فعال تر شویم به دلیل عدم حمایت مسئول هیچ برنامه ای برای سال جاری نداریم. ساخت پروژه هایی که ازگذشته داشتیم را در دستور کار داریم.

خاکفرجی ادامه داد: در سند توسعه تعاون که اردیبهشت ماه سال 92 به تصویب هیئت وزیران رسید و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد  که در این سند بیان شد که 50 درصد از ساخت و سازها به تعاونی‌ها واگذار شود.متن سند توسعه تعاون به این صورت است که وزارت راه و شهر‌سازی موظف است با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واگذاری اراضی و اعمال سیاست‌های تشویقی احداث و تأمین مسکن ترتیبی اتخاذ نماید که سالانه حداقل 50 درصد از سهم احداث و تأمین واحد‌های مسکونی، در قالب تعاونیهای مسکن انجام شود. امااین کار انجام نشد و در حد شعار باقی ماند.

جزوه آموزشی آشنایی با قوانین تعاون ویژه مدیران تعاونیها سه شنبه نوزدهم تیر 1397
طرح «روستا تعاون» در ۱۰۰۰ روستا هدف‌گذاری شد/فعالیت ۹۲هزار تعاونی پنجشنبه پنجم بهمن 1396
اساسنامه جدید تعاونی های اعتبار سه شنبه پنجم دی 1396
لایحه بودجه 97 مطابق با اهداف بخش تعاون نیست/ راهکارها و پیشنهادات اصلاحی به دولت یکشنبه بیست و ششم آذر 1396
مسابقات سراسری قرآن جامعه کار و تعاون شنبه بیست و نهم مهر 1396
تنها 50 درصد از تعاونی های کشور فعال هستند سه شنبه بیست و هفتم تیر 1396
جذب فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی‌ به بازار کار سه شنبه سی ام خرداد 1396
جشنواره تعاونیهای برتر یکشنبه هفتم خرداد 1396
فضای کسب‌وکار در کشور بهبود یابد/دچار تحریم داخلی هستیم یکشنبه دهم اردیبهشت 1396
دیدار معاون وزیر تعاون ایران و مقامات اتحادیه تعاونی های آسیا با نخست وزیر ویتنام یکشنبه سوم اردیبهشت 1396
ایران 7راهبرد مهم را برای تکامل بخش تعاونی اقتصاد تدوین کرد پنجشنبه سی و یکم فروردین 1396
صادرات 2.5 میلیارد دلاری تعاونی های کل کشور سه شنبه هفدهم اسفند 1395
سهام عدالت تا پایان هفته آزادسازی می شود سه شنبه هفدهم اسفند 1395
جوایز مسابقه وبلاگ نویسی تعاون اهدا شد شنبه هفتم اسفند 1395
کسب مقام اول مسابقه وبلاگ نویسی تعاون سه شنبه نوزدهم بهمن 1395
تخصیص بودجه‌های اشتغال در سال ٩٦ با گرایش تعاون است یکشنبه هفدهم بهمن 1395
رویاپردازی به جای برنامه‌ریزی!/سرانجام مبهم تعاون در اقتصاد ایران چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
حذف تعاونی‌های سهام عدالت در دولت کلید خورد چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
اختصاص هزار میلیارد تومان بودجه برای اشتغال تعاون محور در سال 96 دوشنبه بیستم دی 1395
آمار سهم بخش تعاون را به زودی منتشر می‌کنم دوشنبه بیستم دی 1395
اقتصاد مقاومتی به معنای توسعه اقتصاد تعاون است دوشنبه بیستم دی 1395
گشایش دومین نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های بخش تعاون کشور دوشنبه بیستم دی 1395
توهین رئیس اتاق تعاون خراسان رضوی به کارکنان وزرات تعاون چهارشنبه پانزدهم دی 1395
۳پیشنهاد بانک مرکزی برای تشکیل بانک تعاون یکشنبه پنجم دی 1395
خبر خوش مالیاتی برای تعاونی‌ها چهارشنبه یکم دی 1395
فعالیت 490 مدرسه در قالب تعاونی/ لزوم گنجاندن مفاهیم تعاون در کتاب‌های درسی چهارشنبه یکم دی 1395
جزوه آموزشی هیأت مؤسس دوشنبه بیست و دوم آذر 1395
عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
لیست آخرین پستها