تبلیغات
*** تعاون یار *** - تریبون ویژه تعاون در مجلس ایجاد می‌شود/ تاکید بر احیای وزارتخانه یا تشکیل سازمان تعاون

*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

تریبون ویژه تعاون در مجلس ایجاد می‌شود/ تاکید بر احیای وزارتخانه یا تشکیل سازمان تعاون

 

نوع مطلب :اخبار ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

گزارش کامل فارس از نشست نمایندگان مجلس در اتاق تعاون
تریبون ویژه تعاون در مجلس ایجاد می‌شود/ تاکید بر احیای وزارتخانه یا تشکیل سازمان تعاون

خبرگزاری فارس: تریبون ویژه تعاون در مجلس ایجاد می‌شود/ تاکید بر احیای وزارتخانه یا تشکیل سازمان تعاون

۲۰ نماینده مجلس شورای اسلامی با حضور در اتاق تعاون ایران با تأکید بر لزوم توجه به این بخش مؤثر به دلیل ظرفیت بالا و توان خروج از رکود، از وزیر تعاون و رئیس جمهور توجه ویژه به این بخش را خواستار شدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بیش از 20 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی متشکل از رؤسای کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های تخصصی همانند تعاون با حضور در اتاق تعاون ایران با اعضای هیئت رئیسه آن به هم‌اندیشی و تبادل نظر پیرامون قانون‌گذاری در احکام دائمی و بودجه سالانه پرداختند.

در این نشست که نتایج مثبتی از آن استخراج شد، ایجاد یک تریبون ویژه برای تعاون در مجلس شورای اسلامی، برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی نمایندگان مجلس با رؤسای اتاق‌‌های استان‌ها و لزوم پیگیری موانع پیش‌روی بخش مردمی اقتصاد مورد توافق قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، ابوذر ندیمی، رئیس فراکسیون تعاون مجلس، چرایی دست نیافتن به سهم 25 درصدی تعاون در اقتصاد و بررسی ساختار تعاون را از محورهای اصلی این هم اندیشی ذکر کرد.

وی در این هم اندیشی با بیان اینکه در فراکسیون تعاون مجلس ساختاری مناسب با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده، افزود: چرایی دست نیافتن به سهم 25 درصدی تعاون در اقتصاد، بررسی ساختار تعاون، اصلاح قوانین در جهت پیشبرد اهداف از محورهای اصلی این هم اندیشی هستند.

وی بر آسیب شناسی موضوعات و مشکلات تعاون و ارتباط اتاق تعاون با نمایندگان تاکید کرد و گفت: نگاه به تعاون از لحاظ سرمایه اجتماعی بسیار حائز اهمیت است.

این نمانیده مجلس با اشاره به تامین مالی بخش تعاون و احیای بخش، بر برابر سازی اتاق تعاون با اتاق‌های دیگر و هم چنین فعالیت‌های دانش بنیان در قالب تعاونی‌ها تاکید کرد.

در ادامه این نشست، رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع نیز با اشاره به اینکه سهم تعاون با وجود هدف‌گذاری 25 درصدی هنوز محقق نشده است، گفت: در قانون تاکیدات فراوانی بر تعاون شده و این بخش از اقتصاد دارای پتانسیل های خوب و آرمان های والایی است.

وی با بیان اینکه تعاون یک بخش مغفول مانده از اقتصاد است، بیان داشت: اعضای حاضر در این نشست می‌توانند از نظر کیفی مجلس را تحت تاثیر قرار دهند.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس پیشنهاد داد: اتاق تعاون می‌تواند با معرفی شرایط فعلی تعاون و مشکلات و موضوعات آن، به شناساندن بیشتر این بخش کمک شایانی کند؛ علاوه بر این امکان گسترش صنعت در حوزه تعاونی‌ها وجود دارد.

محمد حسن آصفری نماینده اراک نیز در این نشست با بیان اینکه باید پیشنهادات مهم درباره تعاون را احصا کرده و در کمیسیون مشترک مجلس مطرح کنیم، تاکید کرد: باید بتوانیم دولت را مجاب کنیم که موضوع تعاون را در اقتصاد مقاومتی پیگیری کند.

وی گفت: موضوعات و مشکلات تعاون از جمله معافیت‌های بیمه ای به پایه ریزی درست نیاز دارد.

سید ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان نیز در این هم اندیشی با بیان اینکه تعاون باید در برنامه پنجم به سهم 25 درصدی می رسید، گفت: بخشی از این موضوع تقصیر مجلسی ها است.

وی بیان داشت: البته در دولت و دولت‌های قبل نیز اعتقادی که به بخش تعاون باید باشد، وجود نداشته و مجلس از این بخش آن طور که باید دفاع نکرده است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه باید اعتقاد به تعاون در ما ایجاد شود، گفت: ادغام وزارت تعاون در مورد بخش تعاون یک ظلم محسوب می‌شد و اگر نتوانیم این وزارت را برگردانیم، باید یک سازمان مستقل برای تعاون ایجاد کنیم.

وی از اینکه اکنون به تعاون به عنوان یک فرزند خوانده توجه می شود، انتقاد کرد و بیان داشت: اگر این ایده وجود داشته باشد، بخش تعاون بیشتر رو به تحلیل می‌رود.

موسوی لارگانی تاکید کرد: همکاران در کمیسیون مشترک و کمیسیون برنامه و بودجه به رونق تعاون در جامعه کمک کنند.

اسماعیل جلیلی نماینده مسجد سلیمان نیز در این نشست با بیان اینکه در سیاست‌ها، نگاه توسعه ای به بخش تعاون و اراده ای که برای این بخش وجود دارد، روشن است، گفت: بخشی از این اراده به سازمان و مجموعه اتاق تعاون به عنوان متولیان تعاون و بخش دیگر آن به قانون‌گذاران در مجلس و هم چنین اجرا در دولت بازمی‌گردد و ایجاد تعامل بین این دو در این زمینه بر عهده اتاق تعاون است.

وی با اشاره به اینکه آن گونه که دولت و بخش خصوصی در اقتصاد نقش دارند، تعاون دارای نقش نیست و این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: باید در فضا و شرایط فعلی بر تعاملات موثر بر بخش تعاون بیافزاییم تا نتایج بهتری را شاهد باشیم.

سید مهدی موسوی ‌نژاد نماینده دشتستان نیز با اشاره به اینکه این گونه جلسات برای بخش تعاون تاثیرگذار است، گفت: ارتباط نمایندگان و اتاق تعاون پیش از این ضعیف بوده، اما اکنون رو به بهبودی است.

وی در مورد اقتصاد بدون نفت بیان داشت: اکنون در موقعیتی هستیم که بعد از برجام با کاهش صادرات نفت مواجه شدیم و در این شرایط راهی جز پرداختن بیش از پیش به تعاونی ها و تقویت این بخش نداریم.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه تعاون یکی از مولفه‌های مهم اقتصاد مقاومتی است، تاکید کرد: تقویت بخش تعاون یک ماموریت بزرگ است و اگر این ماموریت انجام شود، بخشی از مشکلات حل خواهد شد.

وی بیان داشت: بهتر است دولت به بخش تعاون در برنامه ششم نگاهی واقع بینانه تر داشته باشد.

علی محمد احمدی نایب رئیس کمیسیون بودجه در مجلس با بیان اینکه سیاست های وابسته به تعاون موجب افزایش تولید ملی می شود، گفت: تعاون فقط یک بخش نیست، بلکه یک رویکرد نو برای استفاده از سرمایه های اجتماعی یک کشور است.

وی با تاکید بر اینکه اگر دولت به دنبال ایجاد یک موسسه مالی با بنگاه های کوچک باشد، باید از طریق تعاونی ها این کار را انجام دهد، گفت: این نگاه که فراتر از ارائه تسهیلات است، باید برای بخش تعاون ایجاد شود.

این نماینده مجلس گفت: باید به تعاون به عنوان یکی از مجریان اقتصادی اما با بافتی نو نگریست تا بتوانیم شاهد نتایج خوبی در مورد آن باشیم.

محمد صالح جوکار نماینده یزد هم در این نشست با بیان اینکه این ذهنیت در اذهان جا افتاده که تعاونی ها دارای فعالیت های تاثیرگذار نبوده‌اند؛ گفت: در استان یزد تعاونی‌ها در بخش های مختلف موفق بوده‌اند؛ ولی متاسفانه از آنها الگوسازی نشده است.

وی با انتقاد از اینکه تعاونی‌ها در کشور مغفول مانده‌اند و تعاون به سهم 25 درصدی خود که در برنامه پنجم برنامه ریزی شده بود، نرسیده است، خاطرنشان کرد: این مشکل به ساختار اداری ما در بخش تعاون برمی‌گردد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: تعاون باید از یک معاونت در وزارت تعاون به یک سازمان مستقل تبدیل شود.

وی با اشاره به احکام داخلی برنامه توسعه و نقش بخش تعاون، بر جایگاه صندوق توسعه ملی برای حمایت از تعاون، صنایع و تولید تاکید کرد.

جوکار به سهم تعاونی ها در GDP اشاره کرد و بیان داشت: تعاونی ها از عنصر موثر برای نقش آفرینی در اجرا برخوردار نیستند.

وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر نمی توان نقدینگی را به سمت تعاونی ها هدایت کرد، بیان داشت: باید نقش تعاونی ها را برای مردم بازگو کنیم.

سید احسن علوی نماینده سنندج نیز در این نشست خاطرنشان کرد: تعاونی ها را نباید به یک فراکسیون در مجلس محدود کرد چراکه ظرفیت‌های آن فراتر از بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه ما تجربه خوبی از تعاونی‌ها نداریم، بر اصلاح ساختار در بخش تعاون تاکید کرد و گفت: اگر این کار صورت نپذیرد، بی اعتمادی به تعاون همواره وجود خواهد داشت.

درادامه شهباز حسن پور بیگلری نماینده بردسیر و سیرجان در مجلس با اشاره به اینکه با فرمایشات رهبری در سال های گذشته، توفیقاتی در این بخش ایجاد شده، بر تحقق سهم تعاون در اقتصاد تاکید کرد و گفت: موظف هستیم تا به سمت و سویی برویم که بخش تعاون 25 درصد اقتصاد را در اختیار بگیرد.

وی گفت: با توجه به رویکرد آقای ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش تعاون، اکنون باید بهانه‌ها را کنار بگذاریم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه استان کرمان جزو موفق ترین استان ها در این بخش بوده است، بر توجه ویژه به تعاون در بودجه بندی تاکید کرد.

احمد آریایی نژاد نماینده ملایر نیز در این هم اندیشی با بیان اینکه در سرمایه گذاری‌ها دچار انحراف شده‌ایم، گفت: علاوه بر بخش تعاون، بخش خصوصی نیز دچار مشکل شده است.

وی افزود: باید دانش آموختگان را در قالب تعاونی ها ساماندهی کنیم و سعی کنیم عملگرا باشیم.

صادرات 2.5 میلیارد دلاری تعاونی های کل کشور سه شنبه هفدهم اسفند 1395
سهام عدالت تا پایان هفته آزادسازی می شود سه شنبه هفدهم اسفند 1395
جوایز مسابقه وبلاگ نویسی تعاون اهدا شد شنبه هفتم اسفند 1395
کسب مقام اول مسابقه وبلاگ نویسی تعاون سه شنبه نوزدهم بهمن 1395
تخصیص بودجه‌های اشتغال در سال ٩٦ با گرایش تعاون است یکشنبه هفدهم بهمن 1395
رویاپردازی به جای برنامه‌ریزی!/سرانجام مبهم تعاون در اقتصاد ایران چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
حذف تعاونی‌های سهام عدالت در دولت کلید خورد چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
اختصاص هزار میلیارد تومان بودجه برای اشتغال تعاون محور در سال 96 دوشنبه بیستم دی 1395
آمار سهم بخش تعاون را به زودی منتشر می‌کنم دوشنبه بیستم دی 1395
اقتصاد مقاومتی به معنای توسعه اقتصاد تعاون است دوشنبه بیستم دی 1395
گشایش دومین نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های بخش تعاون کشور دوشنبه بیستم دی 1395
توهین رئیس اتاق تعاون خراسان رضوی به کارکنان وزرات تعاون چهارشنبه پانزدهم دی 1395
۳پیشنهاد بانک مرکزی برای تشکیل بانک تعاون یکشنبه پنجم دی 1395
خبر خوش مالیاتی برای تعاونی‌ها چهارشنبه یکم دی 1395
فعالیت 490 مدرسه در قالب تعاونی/ لزوم گنجاندن مفاهیم تعاون در کتاب‌های درسی چهارشنبه یکم دی 1395
جزوه آموزشی هیأت مؤسس دوشنبه بیست و دوم آذر 1395
عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
ایرادات لایحه اصلاحیه قانون تعاون را قبول داریم/پیشنهاد تشکیل کارگروه با حضور اتاق تعاون ایران یکشنبه شانزدهم آبان 1395
نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی یکشنبه نهم آبان 1395
در بررسی جایگاه تعاون در اقتصاد مقاومتی تاکید شد یکشنبه نهم آبان 1395
لایحه اصلاحی قانون تعاون در مجلس؛ سه شنبه چهارم آبان 1395
تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند شنبه یکم آبان 1395
نگرانی از تعمیق دامنه رکود در بخش تعاون/ کشورهای صنعتی به سمت تحول در بخش تعاون پیش می‌روند سه شنبه بیست و هفتم مهر 1395
یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه جامعه کار، تولید و تعاون چهارشنبه چهاردهم مهر 1395
ساختار ناموزون تعاونی‌ها در بورس یکشنبه یازدهم مهر 1395
سهم تعاون در برنامه ششم کم می‌شود؟ یکشنبه یازدهم مهر 1395
بانک تعاونی غیردولتی ایجاد می‌شود/سهم تعاون در برنامه ششم صفر شد یکشنبه یازدهم مهر 1395
بخش تعاون با چند بانک سهمش را از اقتصاد می‌گیرد؟ شنبه سوم مهر 1395
لیست آخرین پستها