*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

عمده مسئولان کشور به "تعاون" اعتقاد ندارند

 

نوع مطلب :اخبار ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

رئیس اتاق تعاون ایران در گفت‌وگو با تسنیم:
 عمده مسئولان کشور به "تعاون" اعتقاد ندارند
عبدالهی
رئیس اتاق تعاون ایران گفت: عدم باور بخش زیادی از سیاست گزاران و مسئولین کشور به فرهنگ تعاونی و قابلیت بخش تعاون به ایفای نقش موثر و سازنده در اقتصاد کشور، موجب ناکامی بخش تعاون شده است. 

بهمن عبداللهی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،با اشاره به اینکه یکی از مهمترین موانع توسعه اقتصادی در کشورهای درحال توسعه کمبود سرمایه است گفت: همین سرمایه کم نیز به دلیل نبود فرهنگ سرمایه گذاری ، صرف فعالیت‌های غیراقتصادی می شود. شرکت های تعاونی از طریق آموزش اعضا و ایجاد زمینه های سالم اقتصادی قادرند در کاهش میزان مصرف افراد و در نتیجه افزایش پس انداز دخالت نموده و این سرمایه ها را در جهت سرمایه گذاری در تولید هدایت کنند.

 وی ادامه داد: تعاونی ها می توانند این وجوه متمرکز شده را در یک صندوق تجمیع کرده و با انجام عملیات بانکی موجب به کار افتادن آن در جریان سرمایه گذاری شوند. هدف اقتصاد تعاونی تا پایان برنامه پنجم توسعه در اختیار داشتن 25 درصد از اقتصاد کشور تعیین شده است.

 عبداللهی با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین معضلات و ویژگی مشترک کشورهای در حال توسعه نرخ بالای بیکاری است افزود: دلیل این امر نه تنها رشد جمعیت بلکه عدم هماهنگی بخش صنعت با نیازهای اشتغالی جامعه است. نگاه بلند حاکم در تدوین قانون اساسی و نیز سیاست های اصل 44 نشان از باور عمیق به ارزش های انسانی، اسلامی، عدالت محور و مردمی بودن اقتصاد تعاونی و ناشی از اعتقاد به توانایی این مدل اقتصادی برای تأمین نیازمندی‌های جامعه بوده است.

وی با بیان اینکه اقتصاد تعاون در حال حاضر در بیش از 180 کشور جهان به ویژه کشورهای توسعه یافته مورد توجه جدی و عملی قرار داشته است گفت: با توجه به مزایای اجتماعی تعاون به عنوان راه کاری برای اصلاح برخی از عوارض منفی اقتصاد آزاد و سرمایه داری مانند ایجاد اختلاف طبقاتی، توزیع ناعادلانه درآمد و ثروت و غیره بکار گرفته شده و هرروز توسعه بیشتری پیدا می کند.

 رئیس اتاق تعاون ایران گفت:در کشور ما تاکنون بالغ بر 190 هزار تعاونی در گروه های گوناگون مانند تولیدی، کشاورزی، دامپروری و شیلات،مسکن، مصرف ،اعتبار ،فرش و صنایع دستی ،آموزشی و فرهنگی ، دانش بنیان و غیره به ثبت رسیده و این تعداد در قالب  4000 اتحادیه استانی و 54 اتحادیه ملی و تحت عضویت 31 اتاق تعاون استانی با تحت پوشش قراردادن بیش از 30 میلیون نفر از جمعیت کشور فعالیت می‌کند. 

 وی در بیان دلایل عدم ارتقای سهم تعاون گفت: عدم باور بخش زیادی از سیاست گزاران و مسئولین کشور به فرهنگ تعاونی و قابلیت بخش تعاون به ایفای نقش موثر و سازنده در اقتصاد کشور، عدم اجرای سیاست ها و قانون اصل 44 و احکام برنامه ها بویژه برنامه پنجم و سند توسعه بخش تعاون،عدم حمایت و کمک نظام بانکی کشور از فعالیت بنگاه های تعاونی و وجود برخی از ضعف های درون بخشی از دلایل ناکامانی در این زمینه است.

عبداللهی درخواست تعاونگران برای توسعه بخش تعاون را چنین بیان کرد:احصاء احکام بر زمین مانده و اجرا نشده مربوط به تعاون در برنامه پنجم و سند توسعه بخش تعاون و انتقال آن به برنامه ششم توسعه از جمله قرار دادن هدف کمی 25% سهم تعاون در اقتصاد ملی، اجرای بند 2 ماده 29 اجرای سیاست های کلی اصل44 قانون اساسی مبنی بر تخصیص 30 % از عواید حاصل از فروش بنگاه های دولتی برای حمایت از تشکیل تعاونی های فراگیر ملی با هدف فقرزدایی از 3 دهک اول جامعه، افزایش قابل ملاحظه سرمایه بانک توسعه تعاون بعنوان تنها بانک توسعه ای بخش تعاون همچنین صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، حفظ ساختار تعاونی های سهام عدالت و پرهیز از ایجاد فضای یأس و نا امیدی در بین این اقشار ارزشمند، حمایت جدی نظام بانکی از فعالیت تعاونی ها و عمل به تکالیف قانونی خصوصا ارائه تسهیلات لازم و همکاری دستگاه‌های ذیربط برای تشکیل نهادهای پولی و مالی خاص بخش تعاون برابر قانون و سند توسعه تعاون از جمله موارد مهم در این زمینه است.

 وی افزود:  اجرای کامل ماده 124 برنامه پنجم مبنی بر خروج دولت از تصدی گری‌ها و برون سپاری وظایف غیرحاکمیتی دستگاه ها، تخصیص کامل اعتبارات وزارت تعاون و اتاق تعاون ایران در سال جاری و افزایش آن در بودجه سال 95 از دیگر درخواست‌های تعاونگران است.

عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
ایرادات لایحه اصلاحیه قانون تعاون را قبول داریم/پیشنهاد تشکیل کارگروه با حضور اتاق تعاون ایران یکشنبه شانزدهم آبان 1395
نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی یکشنبه نهم آبان 1395
در بررسی جایگاه تعاون در اقتصاد مقاومتی تاکید شد یکشنبه نهم آبان 1395
لایحه اصلاحی قانون تعاون در مجلس؛ سه شنبه چهارم آبان 1395
تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند شنبه یکم آبان 1395
نگرانی از تعمیق دامنه رکود در بخش تعاون/ کشورهای صنعتی به سمت تحول در بخش تعاون پیش می‌روند سه شنبه بیست و هفتم مهر 1395
یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه جامعه کار، تولید و تعاون چهارشنبه چهاردهم مهر 1395
ساختار ناموزون تعاونی‌ها در بورس یکشنبه یازدهم مهر 1395
سهم تعاون در برنامه ششم کم می‌شود؟ یکشنبه یازدهم مهر 1395
بانک تعاونی غیردولتی ایجاد می‌شود/سهم تعاون در برنامه ششم صفر شد یکشنبه یازدهم مهر 1395
بخش تعاون با چند بانک سهمش را از اقتصاد می‌گیرد؟ شنبه سوم مهر 1395
مشوق های تاسیس شرکت تعاونی در کشور افزایش می یابد شنبه بیست و هفتم شهریور 1395
انتشار فیش های حقوقی نجومی در بیمه تعاون قابل پیش بینی بود پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
انتصاب یعقوب رستمی مال خلیفه به سمت مدیر کل دفتر تعاونی های توزیعی پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
راه‌اندازی 3500 شرکت تعاونی تا پایان سال جاری/بخش تعاون بستر تحقق اقتصاد مقاومتی پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
11 میلیون ایرانی عضو تعاون در کشور هستند/ مشارکت تعاونی‌ها در ساخت بیش از 3 میلیون مسکن پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
اعلام جزئیات جشنواره تعاونی های برتر شنبه سیزدهم شهریور 1395
هفت بند تعاونگری (شعر) شنبه سیزدهم شهریور 1395
نقش تعاونی های تأمین نیاز در مقاوم سازی اقتصاد کشور پنجشنبه یازدهم شهریور 1395
بررسی لایحه تعیین وظایف و اختیارات وزارت تعاون در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس چهارشنبه دهم شهریور 1395
ربیعی: جامعه باید برای محو نابرابری ها از تعاون یاری بگیرد چهارشنبه دهم شهریور 1395
مشکل بخش تعاون از دید معاون وزیر کار چهارشنبه دهم شهریور 1395
سهام عدالت با روح تعاون فاصله گرفته است/ایجاد تعاونی‌های نسل جدید با رویکرد رقابت‌پذیری چهارشنبه دهم شهریور 1395
علل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی موثر در شکل گیری تعاونی ها سه شنبه نهم شهریور 1395
بررسی مختصر فرصتها و چالشهای مدیریت در تعاونیها سه شنبه نهم شهریور 1395
نقش تعاون در اجرای اقتصاد مقاومتی سه شنبه دوم شهریور 1395
یکی از مشکلات تعاون ادغام آن در وزرات‌خانه بود سه شنبه دوم شهریور 1395
لیست آخرین پستها