*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

"تعاون" مانع "تعاون"

 

نوع مطلب :مقالات ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

دبیرکل خانه تعاون‌گران مشکلات تعاونی‌ها را در گفت‌وگو با تسنیم تشریح کرد
 "تعاون" مانع "تعاون" 
مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی/ شهریور
دبیرکل خانه تعاونگران با بیان اینکه دولت و اقتصاد نفتی، تعاونی وابسته پرورش می دهند گفت: علت اصلی عدم افزایش سهم بخش تعاونی در اقتصاد وابستگی تعاونی ها به دولت است و مشکل را باید در خود تعاونی‌ها جستجو کرد.

علی حسین شهریور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در حال حاضر200 هزار واحد تعاونی در کشور وجود دارد گفت: با وجود داشتن 80 سال سابقه داشتن تعاونی، 25 سال قانون اساسی، 25 سال قانون تعاون، 20 سال وزارت تعاون و 17 سال حمایت معنوی مقام معظم رهبری ، وجود نهادهایی مانند اتاق تعاون، بانک توسعه تعاون ، صندوق ضمانت تعاون و ....اما هنوز سهم این بخش سه تا پنج درصد است.

دبیرکل خانه تعاونگران افزود: در حال حاضر 200 هزار واحد تعاونی در کشور داریم اما 45 درصد آنها غیرفعال هستند و اینکه چرا با وجود این همه تعاونی اتفاق مثبتی در این بخش نمی افتد سئوال بزرگی است.

وی گفت: برخی می گویند به این خاطر است که فرهنگ تعاون در کشور ضعیف است. اما با توجه به تشکیل 200 هزار تعاونی با حدود 50 میلیون نفر از جمعیت کشور که بصورت مستقیم با تعاونی ها در ارتباط هستند و فرهنگ یاریگری و تعاون حتی در سنت های ایرانی ها، این موضوع نمی تواند دلیل عدم رشد بخش تعاونی باشد. برخی تحریم ها را علل عدم رشد بخش تعاون می دانند، اما تحریم برای همه بخش ها اعم از دولتی و خصوصی و تعاونی بوده است.

شهریور افزود: تنگنای مالی سال‌های اخیر نیز نمی تواند علت عدم رشد تعاونی ها باشد زیرا در پی بحران ارزی سالهای 90 و 91  ، بحران بانکی و تنگنای مالی ایجاد شد که یکی از دلایل آن نیز تزریق 50 هزار میلیارد تومان منابع به مسکن مهر بود که بخشی از این منابع به تعاونی های مسکن اختصاص یافت.

وی میزان معوقات بانکی در کشور را 90 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تعاونی ها نیز مانند بخش خصوصی در این میزان معوقات  که 4 برابر استاندارد جهانی است  سهم دارند. برخی علت عدم افزایش سهم بخش تعاونی را شکست تجربه تعاونی اعلام می کنند در حالی که این نظریه نیز بدلیل اینکه در حدود یک میلیارد نفر در سراسر دنیا اعضای تعاونی ها هستند در مقایسه با 328 میلیون سهامدار شرکت ها پذیرفتنی نیست.

به گفته دبیرکل خانه تعاونگران ایران، هم اکنون در کشور هند 240 میلیون نفر عضو تعاونی ها هستند. در سه کشور اروپایی تا 70 درصد جمعیت عضو تعاونی ها هستند و در افریقا از هر 12 نفر یک نفر عضو تعاونی ها می باشد.

وی با طرح این پرسش که واقعا اشکال در کجاست که تعاونی در ایران رشد نمی کنند، بیان داشت: مشکل عدم رشد مطلوب تعاونی ها از خود تعاونی ها است یا از دولت است؟ معتقدم مشکل اصلی خود تعاونی ها هستند. برای توسعه بخش تعاون باید فکر و عمل تعاونگران تغییر کند.

شهریور بیان کرد: وابستگی به دولت بزرگترین مانع برای توسعه بخش تعاون است. تعاونی ها همه چیز را از دولت می خواهند از گرفتن برنامه، سند تعاون و حتی منابع مالی. تعاونی ها می خواهند که دولت هم مجری باشد،هم سیاستگذار و هم حمایت کننده در صورتی که دولت فقط باید تسهیل گر باشد  لذا تعاونی ها باید افکار خود را تغییر دهند.دولت و اقتصاد  نفتی، تعاونی وابسته پرورش می دهد.

 شهریور با بیان اینکه دومین مانع رشد تعاونی ها به مدیریت و مهارت در تعاونی برمی گردد گفت: یک میلیون نفر در تعاونی ها به عنوان مدیرعامل و اعضای هیات مدیره فعالیت می کنند.آیا تعاونی ها در آموزش های کاربردی نقشی دارند؟ سهم اتاق تعاون از آموزش چه میزان است؟ چند درصد تعاونی‌ها برای توسعه مدیریت و توانمند سازی منابع انسانی خود برنامه دارند؟ چند درصد مدیران تعاونی ها با سیستم های مدیریت و کیفیت و تعالی سازمانی آشنایی دارند؟

وی تاکید کرد: مدیران نقش مهمی در معرفی و جذاب نمودن چهره تعاونی ها دارند. مدیران تحول خواه و آشنا با تعالی سازمانی می توانند بخش تعاونی را متحول کنند. سبک مدیریت تعاونی ها نیازمند تغییر است. مدیران تعاونی ها باید با به کارگیری سیستم ها و استاندارد های ملی و بین المللی مدیریت، نقش تاریخی خود را در شکوفایی بخش تعاونی ایفا نمایند.

شهریور بی توجهی  به پژوهش و تحقیق در تعاونی ها را از دیگر موانع رشد تعاون برشمرد و گفت: چند درصد تعاونی ها واحد تحقیق و توسعه دارند؟سهم تحقیقات از بودجه تعاونی، اتحادیه یا اتاق ها چند درصد است؟چند ماهنامه و یا فصلنامه علمی و پژوهشی در بخش منتشر می شود؟سهم تشکل های تعاونی از پژوهش و تحقیقات تعاونی چند درصد است؟سالانه چند سمینار علمی و تخصصی در حوزه تعاون برگزار می شود؟

وی افزود: ارتباطات بین المللی تعاونی ها از دیگر عواملی است  که در تعاونی ها بسیار کمرنگ است. باید پرسید برای گسترش روابط تجاری تعاونی ها با سایر کشورها چه اقدامی صورت گرفته است؟ چند هیئت تجاری از تعاونی ها اعزام شده اند ؟ چند نمایشگاه های بین المللی برگزار کرده اند یا حضور یافته اند؟ آیا تعامل با تشکل های تعاونی سایر کشور ها دارند؟ آیا عضویت در سازمانهای منطقه ای و بین المللی‌اند دارند؟

به گفته وی، تعاونی کارکرد اجتماعی دارد  ونیاز به نظارت دارد اما نظارت ها بازدارنده و از بین برنده انگیزه برای ورود به فعالیت تعاونی شده است.  زیرا دولت نیروی کافی برای نظارت بر عملکرد تعاونی ها ندارد.  بنابراین پیشنهاد می شود با توجه به وجود 200 هزار بازرس در تعاونی ها ، هر تعاونی یک ناظر دارد. باید بازرسان آموزش ببینند و فعالتر باشند.

وی گفت : با توجه به رویکرد های توسعه ای که منجر به گسترش نهادهای مردمی شده و مردم  برای رشد و توسعه به دولت ها کمک می کنند. باید دولت به سازمان های مردم نهاد اعتماد کند و برای توسعه تعاون از این ظرفیت ها استفاده ببرد.

شهریور گفت: علی ربیعی ، وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی به فعالیت سمن ها (سازمان های مردم نهاد)اعتقاد کامل دارند و این موضوع می تواند به گسترش تعاونی ها کمک کند.

عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
ایرادات لایحه اصلاحیه قانون تعاون را قبول داریم/پیشنهاد تشکیل کارگروه با حضور اتاق تعاون ایران یکشنبه شانزدهم آبان 1395
نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی یکشنبه نهم آبان 1395
در بررسی جایگاه تعاون در اقتصاد مقاومتی تاکید شد یکشنبه نهم آبان 1395
لایحه اصلاحی قانون تعاون در مجلس؛ سه شنبه چهارم آبان 1395
تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند شنبه یکم آبان 1395
نگرانی از تعمیق دامنه رکود در بخش تعاون/ کشورهای صنعتی به سمت تحول در بخش تعاون پیش می‌روند سه شنبه بیست و هفتم مهر 1395
یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه جامعه کار، تولید و تعاون چهارشنبه چهاردهم مهر 1395
ساختار ناموزون تعاونی‌ها در بورس یکشنبه یازدهم مهر 1395
سهم تعاون در برنامه ششم کم می‌شود؟ یکشنبه یازدهم مهر 1395
بانک تعاونی غیردولتی ایجاد می‌شود/سهم تعاون در برنامه ششم صفر شد یکشنبه یازدهم مهر 1395
بخش تعاون با چند بانک سهمش را از اقتصاد می‌گیرد؟ شنبه سوم مهر 1395
مشوق های تاسیس شرکت تعاونی در کشور افزایش می یابد شنبه بیست و هفتم شهریور 1395
انتشار فیش های حقوقی نجومی در بیمه تعاون قابل پیش بینی بود پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
انتصاب یعقوب رستمی مال خلیفه به سمت مدیر کل دفتر تعاونی های توزیعی پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
راه‌اندازی 3500 شرکت تعاونی تا پایان سال جاری/بخش تعاون بستر تحقق اقتصاد مقاومتی پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
11 میلیون ایرانی عضو تعاون در کشور هستند/ مشارکت تعاونی‌ها در ساخت بیش از 3 میلیون مسکن پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
اعلام جزئیات جشنواره تعاونی های برتر شنبه سیزدهم شهریور 1395
هفت بند تعاونگری (شعر) شنبه سیزدهم شهریور 1395
نقش تعاونی های تأمین نیاز در مقاوم سازی اقتصاد کشور پنجشنبه یازدهم شهریور 1395
بررسی لایحه تعیین وظایف و اختیارات وزارت تعاون در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس چهارشنبه دهم شهریور 1395
ربیعی: جامعه باید برای محو نابرابری ها از تعاون یاری بگیرد چهارشنبه دهم شهریور 1395
مشکل بخش تعاون از دید معاون وزیر کار چهارشنبه دهم شهریور 1395
سهام عدالت با روح تعاون فاصله گرفته است/ایجاد تعاونی‌های نسل جدید با رویکرد رقابت‌پذیری چهارشنبه دهم شهریور 1395
علل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی موثر در شکل گیری تعاونی ها سه شنبه نهم شهریور 1395
بررسی مختصر فرصتها و چالشهای مدیریت در تعاونیها سه شنبه نهم شهریور 1395
نقش تعاون در اجرای اقتصاد مقاومتی سه شنبه دوم شهریور 1395
یکی از مشکلات تعاون ادغام آن در وزرات‌خانه بود سه شنبه دوم شهریور 1395
لیست آخرین پستها