*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

جزئیات برنامه‌های هفته تعاون و ایجاد ۱۸ هزار فرصت شغلی/ تعاونی‌ها از ظرفیت بسیج استفاده کنند

 

نوع مطلب :اخبار ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

یک مقام مسئول وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با فارس خبر داد
جزئیات برنامه‌های هفته تعاون و ایجاد ۱۸ هزار فرصت شغلی/ تعاونی‌ها از ظرفیت بسیج استفاده کنند

خبرگزاری فارس: جزئیات برنامه‌های هفته تعاون و ایجاد ۱۸ هزار فرصت شغلی/ تعاونی‌ها از ظرفیت بسیج استفاده کنند

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌ها با تشریح جزئیات برنامه‌های هفته تعاون و پروژه‌هایی که بیش از ۱۸ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد، بر استفاده از ظرفیت‌های بسیج مردمی برای توسعه و تقویت بخش‌های محروم جامعه تأکید کرد.

احد رستمی مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به جزئیات برگزاری هفته تعاون و برنامه‌های پیش رو اظهار داشت: هفته تعاون هر ساله پیرامون روز 14 شهریور که قانون تعاونی‌ها تصویب شد، برگزار می‌شود که هدف اصلی آن عمدتاً ترویج و اطلاع‌رسانی توانمندی‌ بخش تعاون و فرهنگ‌سازی است.

وی افزود: در این هفته ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش تعاون به عموم مردم معرفی خواهد شد چرا که تعاون یک نهضت جهانی بوده و در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه نیز کاربردهای بسیاری دارد.

وی با بیان اینکه بخش تعاون در هر جامعه‌ای اهداف توسعه‌ای اجتماعی و اقتصادی را دنبال می‌کند تصریح کرد: به دنبال افزایش رشد اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته نگرانی‌هایی مبنی بر شکاف طبقاتی، افزایش فقر و بی‌توجهی به بخش‌های پایین‌تر از جمله کشاورزی به وجود می‌آید که بخش تعاون به عنوان تنها راهکار نجات آن مؤثر واقع خواهد شد.

رستمی با اشاره به مزایای بخش تعاون برای اقتصاد کشور به افزایش کارآفرینی، ساماندهی اقشار اجتماعی و شبکه‌های توزیع کالا اشاره کرد و گفت: تعاونی‌ها با سازماندهی بنگاه‌های کوچک اقتصادی منجر به افزایش کارایی مشاغل خرد و خانگی می‌شود.

وی با بیان اینکه هفته تعاون فرصتی برای معرفی دستاوردها و توانمندی‌ این بخش برای مردم است، گفت: برنامه‌های وسیعی در سطح استان‌ها پیگیری خواهد شد که با برگزاری کنفرانس‌های رسانه‌ای، جزئیات آن به اطلاع مردم و تعاونگران خواهد رسید.

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌ها با اشاره به اینکه در صدر اقدامات هفته تعاون، جشنواره تعاونی‌های برتر برگزار خواهد شد، تأکید کرد: امسال دهمین دوره از جشنواره تعاونی‌های برتر برگزار می‌شود که 10 هزار تعاونی داوطلب حضور در رقابت‌های این دوره از جشنواره شده‌اند.

وی افزود: برگزیدگان استانی برای رقابت‌های ملی فراخوانده خواهند شد که از همین رو، 50 شرکت از تعاونی‌ها، اتحادیه‌های سراسری تعاونی، اتاق‌های تعاون و سرپرستی‌های بانک توسعه تعاون به رقابت می‌پردازند؛ در این دوره از رقابت‌های جشنواره، 11 مجموعه تعاونی معرفی و تندیس ویژه دریافت می‌کنند. 

رستمی در مورد معیارهای انتخاب تعاونی‌های برتر در سطح استان‌ها و کشور گفت: امسال نحوه انتخاب تعاونی‌های برتر تغییر کرده و سال گذشته براساس گرایش‌های اقتصادی شناسایی می‌شدند، اما امسال رویکرد براساس اهداف بخش تعاون هدفگذاری شده است.

وی با بیان اینکه تعاونی‌های برتر در گرایش‌های مسکن، اعتبار، مصرف، تولید، خدمات، بازرگانی و... انتخاب می‌شوند، گفت: 5 محور اقتصادی ـ مالی، صادرات و ارزآوری، اشتغال و کارآفرینی، توسعه منطقه‌ای، توانمندسازی گروههای اجتماعی مدنظر قرار گرفته است، به طوری که تعاونی‌های برتر صرفاً بزرگ نخواهند بود، بلکه تعاونی‌هایی که توانسته‌اند در کشور در زمینه‌هایی مانند ایجاد اشتغال و توسعه‌های اجتماعی کارکرد قابل توجهی داشته باشند، به عنوان تعاونی برتر شناخته خواهند شد.

وی افزود: از نظر ما تعاونی‌های برتر در کسب و دستیابی به رشد اقتصادی و تولید ملی، ثروت‌اندوزی و تولید ملی شاخص خواهند بود.

* جزئیات برگزاری هفته تعاون و افتتاح همزمان طرح‌ها و پروژه‌های تعاونی

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌ها همچنین در ادامه به برنامه‌های هفته تعاون اشاره کرد و گفت: 560 طرح تعاونی از گرایش‌های مسکن، کشاورزی، صنعتی و خدماتی افتتاح خواهند شد.

وی درباره جزئیات این طرح‌ها گفت: بیش از 130 پروژه تعاونی‌های خدماتی، بیش از 120 پروژه کشاورزی و 100 پروژه صنعتی در هفته تعاون افتتاح می‌شوند که 18 هزار فرصت شغلی ایجاد خواهند کرد.

رستمی در پاسخ به این سؤال که آیا در هفته تعاون،تعاونی‌های راکد و غیرفعال مورد توجه قرار خواهند گرفت یا خیر، تصریح کرد: برای تعاونی‌های راکد و غیرفعال، کمیته‌های استانی تشکیل شده است که آن دسته از تعاونی‌هایی که قابل احیا هستند با حمایت‌های اعتباری بخش تعاون و دولت فعال شوند و یا اینکه برخی از آنها به لحاظ مدیریتی تغییراتی داشته باشند.

وی افزود: بخشی از تعاونی‌ها به دلیل اتمام دوره مأموریت غیرفعال شده‌اند و برخی هم که نیازمند سرمایه‌گذاری‌های سنگین هستند، با سازوکاری به چرخه تعاونی های فعال بازخواهند گشت.

وی با بیان اینکه تعاون در کشور بیش از 170 سال تجربه موفق دارد، گفت: در این شرایط باید با استفاده از تجریه موفق جهانی، از تعاون به عنوان یک نهضت اقتصادی با رویکرد توسعه‌ای مورد استفاده قرار گیرد. بر همین اساس، سیاستگذاران و برنامه‌ریزان سیاست‌های کلان اقتصاد با استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون مشکلات موجود در زمینه کارآفرینی و تقویت بخش‌های ضعیف را مورد توجه قرار دهند.

رستمی همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا تاکنون تعاونی‌ها در سطح ملی از ظرفیت‌های بسیج مردمی استفاده نکرده است، گفت: تعاون و بسیج به عنوان یک مفهوم، تجمیع مهارت‌های افراد در قالب سازمان‌های منسجم را دنبال می‌کنند و در این زمینه شبکه تعاون ظرفیت‌هایی دارد که با اهداف و رویکردهای توسعه‌ای دنبال می‌شود.

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌ها گفت: در سطح استانی، ادارات کل تعاون با مجموعه‌های تعاونی ارتباطاتی دارند که این موضوع هنوز در سطح ملی دنبال نشده، اما این آمادگی به طور کامل برای افزایش تعاملات دو بخش وجود دارد که هدف‌های اقتصادی در چارچوب مقررات تعاون دنبال شود.

عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
ایرادات لایحه اصلاحیه قانون تعاون را قبول داریم/پیشنهاد تشکیل کارگروه با حضور اتاق تعاون ایران یکشنبه شانزدهم آبان 1395
نقش تعاون در اقتصاد مقاومتی یکشنبه نهم آبان 1395
در بررسی جایگاه تعاون در اقتصاد مقاومتی تاکید شد یکشنبه نهم آبان 1395
لایحه اصلاحی قانون تعاون در مجلس؛ سه شنبه چهارم آبان 1395
تعاونی‌ها از زیر چتر قانون اصناف خارج می‌شوند شنبه یکم آبان 1395
نگرانی از تعمیق دامنه رکود در بخش تعاون/ کشورهای صنعتی به سمت تحول در بخش تعاون پیش می‌روند سه شنبه بیست و هفتم مهر 1395
یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه جامعه کار، تولید و تعاون چهارشنبه چهاردهم مهر 1395
ساختار ناموزون تعاونی‌ها در بورس یکشنبه یازدهم مهر 1395
سهم تعاون در برنامه ششم کم می‌شود؟ یکشنبه یازدهم مهر 1395
بانک تعاونی غیردولتی ایجاد می‌شود/سهم تعاون در برنامه ششم صفر شد یکشنبه یازدهم مهر 1395
بخش تعاون با چند بانک سهمش را از اقتصاد می‌گیرد؟ شنبه سوم مهر 1395
مشوق های تاسیس شرکت تعاونی در کشور افزایش می یابد شنبه بیست و هفتم شهریور 1395
انتشار فیش های حقوقی نجومی در بیمه تعاون قابل پیش بینی بود پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
انتصاب یعقوب رستمی مال خلیفه به سمت مدیر کل دفتر تعاونی های توزیعی پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
راه‌اندازی 3500 شرکت تعاونی تا پایان سال جاری/بخش تعاون بستر تحقق اقتصاد مقاومتی پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
11 میلیون ایرانی عضو تعاون در کشور هستند/ مشارکت تعاونی‌ها در ساخت بیش از 3 میلیون مسکن پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1395
اعلام جزئیات جشنواره تعاونی های برتر شنبه سیزدهم شهریور 1395
هفت بند تعاونگری (شعر) شنبه سیزدهم شهریور 1395
نقش تعاونی های تأمین نیاز در مقاوم سازی اقتصاد کشور پنجشنبه یازدهم شهریور 1395
بررسی لایحه تعیین وظایف و اختیارات وزارت تعاون در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس چهارشنبه دهم شهریور 1395
ربیعی: جامعه باید برای محو نابرابری ها از تعاون یاری بگیرد چهارشنبه دهم شهریور 1395
مشکل بخش تعاون از دید معاون وزیر کار چهارشنبه دهم شهریور 1395
سهام عدالت با روح تعاون فاصله گرفته است/ایجاد تعاونی‌های نسل جدید با رویکرد رقابت‌پذیری چهارشنبه دهم شهریور 1395
علل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی موثر در شکل گیری تعاونی ها سه شنبه نهم شهریور 1395
بررسی مختصر فرصتها و چالشهای مدیریت در تعاونیها سه شنبه نهم شهریور 1395
نقش تعاون در اجرای اقتصاد مقاومتی سه شنبه دوم شهریور 1395
یکی از مشکلات تعاون ادغام آن در وزرات‌خانه بود سه شنبه دوم شهریور 1395
لیست آخرین پستها