تبلیغات
*** تعاون یار *** - جزئیات برنامه‌های هفته تعاون و ایجاد ۱۸ هزار فرصت شغلی/ تعاونی‌ها از ظرفیت بسیج استفاده کنند

*** تعاون یار ***

تارنمای تعاونگران ایران

 

جزئیات برنامه‌های هفته تعاون و ایجاد ۱۸ هزار فرصت شغلی/ تعاونی‌ها از ظرفیت بسیج استفاده کنند

 

نوع مطلب :اخبار ،

نوشته شده توسط: تعاون‌یار

یک مقام مسئول وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با فارس خبر داد
جزئیات برنامه‌های هفته تعاون و ایجاد ۱۸ هزار فرصت شغلی/ تعاونی‌ها از ظرفیت بسیج استفاده کنند

خبرگزاری فارس: جزئیات برنامه‌های هفته تعاون و ایجاد ۱۸ هزار فرصت شغلی/ تعاونی‌ها از ظرفیت بسیج استفاده کنند

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌ها با تشریح جزئیات برنامه‌های هفته تعاون و پروژه‌هایی که بیش از ۱۸ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد، بر استفاده از ظرفیت‌های بسیج مردمی برای توسعه و تقویت بخش‌های محروم جامعه تأکید کرد.

احد رستمی مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به جزئیات برگزاری هفته تعاون و برنامه‌های پیش رو اظهار داشت: هفته تعاون هر ساله پیرامون روز 14 شهریور که قانون تعاونی‌ها تصویب شد، برگزار می‌شود که هدف اصلی آن عمدتاً ترویج و اطلاع‌رسانی توانمندی‌ بخش تعاون و فرهنگ‌سازی است.

وی افزود: در این هفته ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش تعاون به عموم مردم معرفی خواهد شد چرا که تعاون یک نهضت جهانی بوده و در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه نیز کاربردهای بسیاری دارد.

وی با بیان اینکه بخش تعاون در هر جامعه‌ای اهداف توسعه‌ای اجتماعی و اقتصادی را دنبال می‌کند تصریح کرد: به دنبال افزایش رشد اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته نگرانی‌هایی مبنی بر شکاف طبقاتی، افزایش فقر و بی‌توجهی به بخش‌های پایین‌تر از جمله کشاورزی به وجود می‌آید که بخش تعاون به عنوان تنها راهکار نجات آن مؤثر واقع خواهد شد.

رستمی با اشاره به مزایای بخش تعاون برای اقتصاد کشور به افزایش کارآفرینی، ساماندهی اقشار اجتماعی و شبکه‌های توزیع کالا اشاره کرد و گفت: تعاونی‌ها با سازماندهی بنگاه‌های کوچک اقتصادی منجر به افزایش کارایی مشاغل خرد و خانگی می‌شود.

وی با بیان اینکه هفته تعاون فرصتی برای معرفی دستاوردها و توانمندی‌ این بخش برای مردم است، گفت: برنامه‌های وسیعی در سطح استان‌ها پیگیری خواهد شد که با برگزاری کنفرانس‌های رسانه‌ای، جزئیات آن به اطلاع مردم و تعاونگران خواهد رسید.

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌ها با اشاره به اینکه در صدر اقدامات هفته تعاون، جشنواره تعاونی‌های برتر برگزار خواهد شد، تأکید کرد: امسال دهمین دوره از جشنواره تعاونی‌های برتر برگزار می‌شود که 10 هزار تعاونی داوطلب حضور در رقابت‌های این دوره از جشنواره شده‌اند.

وی افزود: برگزیدگان استانی برای رقابت‌های ملی فراخوانده خواهند شد که از همین رو، 50 شرکت از تعاونی‌ها، اتحادیه‌های سراسری تعاونی، اتاق‌های تعاون و سرپرستی‌های بانک توسعه تعاون به رقابت می‌پردازند؛ در این دوره از رقابت‌های جشنواره، 11 مجموعه تعاونی معرفی و تندیس ویژه دریافت می‌کنند. 

رستمی در مورد معیارهای انتخاب تعاونی‌های برتر در سطح استان‌ها و کشور گفت: امسال نحوه انتخاب تعاونی‌های برتر تغییر کرده و سال گذشته براساس گرایش‌های اقتصادی شناسایی می‌شدند، اما امسال رویکرد براساس اهداف بخش تعاون هدفگذاری شده است.

وی با بیان اینکه تعاونی‌های برتر در گرایش‌های مسکن، اعتبار، مصرف، تولید، خدمات، بازرگانی و... انتخاب می‌شوند، گفت: 5 محور اقتصادی ـ مالی، صادرات و ارزآوری، اشتغال و کارآفرینی، توسعه منطقه‌ای، توانمندسازی گروههای اجتماعی مدنظر قرار گرفته است، به طوری که تعاونی‌های برتر صرفاً بزرگ نخواهند بود، بلکه تعاونی‌هایی که توانسته‌اند در کشور در زمینه‌هایی مانند ایجاد اشتغال و توسعه‌های اجتماعی کارکرد قابل توجهی داشته باشند، به عنوان تعاونی برتر شناخته خواهند شد.

وی افزود: از نظر ما تعاونی‌های برتر در کسب و دستیابی به رشد اقتصادی و تولید ملی، ثروت‌اندوزی و تولید ملی شاخص خواهند بود.

* جزئیات برگزاری هفته تعاون و افتتاح همزمان طرح‌ها و پروژه‌های تعاونی

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌ها همچنین در ادامه به برنامه‌های هفته تعاون اشاره کرد و گفت: 560 طرح تعاونی از گرایش‌های مسکن، کشاورزی، صنعتی و خدماتی افتتاح خواهند شد.

وی درباره جزئیات این طرح‌ها گفت: بیش از 130 پروژه تعاونی‌های خدماتی، بیش از 120 پروژه کشاورزی و 100 پروژه صنعتی در هفته تعاون افتتاح می‌شوند که 18 هزار فرصت شغلی ایجاد خواهند کرد.

رستمی در پاسخ به این سؤال که آیا در هفته تعاون،تعاونی‌های راکد و غیرفعال مورد توجه قرار خواهند گرفت یا خیر، تصریح کرد: برای تعاونی‌های راکد و غیرفعال، کمیته‌های استانی تشکیل شده است که آن دسته از تعاونی‌هایی که قابل احیا هستند با حمایت‌های اعتباری بخش تعاون و دولت فعال شوند و یا اینکه برخی از آنها به لحاظ مدیریتی تغییراتی داشته باشند.

وی افزود: بخشی از تعاونی‌ها به دلیل اتمام دوره مأموریت غیرفعال شده‌اند و برخی هم که نیازمند سرمایه‌گذاری‌های سنگین هستند، با سازوکاری به چرخه تعاونی های فعال بازخواهند گشت.

وی با بیان اینکه تعاون در کشور بیش از 170 سال تجربه موفق دارد، گفت: در این شرایط باید با استفاده از تجریه موفق جهانی، از تعاون به عنوان یک نهضت اقتصادی با رویکرد توسعه‌ای مورد استفاده قرار گیرد. بر همین اساس، سیاستگذاران و برنامه‌ریزان سیاست‌های کلان اقتصاد با استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون مشکلات موجود در زمینه کارآفرینی و تقویت بخش‌های ضعیف را مورد توجه قرار دهند.

رستمی همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا تاکنون تعاونی‌ها در سطح ملی از ظرفیت‌های بسیج مردمی استفاده نکرده است، گفت: تعاون و بسیج به عنوان یک مفهوم، تجمیع مهارت‌های افراد در قالب سازمان‌های منسجم را دنبال می‌کنند و در این زمینه شبکه تعاون ظرفیت‌هایی دارد که با اهداف و رویکردهای توسعه‌ای دنبال می‌شود.

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌ها گفت: در سطح استانی، ادارات کل تعاون با مجموعه‌های تعاونی ارتباطاتی دارند که این موضوع هنوز در سطح ملی دنبال نشده، اما این آمادگی به طور کامل برای افزایش تعاملات دو بخش وجود دارد که هدف‌های اقتصادی در چارچوب مقررات تعاون دنبال شود.

طرح «روستا تعاون» در ۱۰۰۰ روستا هدف‌گذاری شد/فعالیت ۹۲هزار تعاونی پنجشنبه پنجم بهمن 1396
اساسنامه جدید تعاونی های اعتبار سه شنبه پنجم دی 1396
لایحه بودجه 97 مطابق با اهداف بخش تعاون نیست/ راهکارها و پیشنهادات اصلاحی به دولت یکشنبه بیست و ششم آذر 1396
مسابقات سراسری قرآن جامعه کار و تعاون شنبه بیست و نهم مهر 1396
تنها 50 درصد از تعاونی های کشور فعال هستند سه شنبه بیست و هفتم تیر 1396
جذب فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی‌ به بازار کار سه شنبه سی ام خرداد 1396
جشنواره تعاونیهای برتر یکشنبه هفتم خرداد 1396
فضای کسب‌وکار در کشور بهبود یابد/دچار تحریم داخلی هستیم یکشنبه دهم اردیبهشت 1396
دیدار معاون وزیر تعاون ایران و مقامات اتحادیه تعاونی های آسیا با نخست وزیر ویتنام یکشنبه سوم اردیبهشت 1396
ایران 7راهبرد مهم را برای تکامل بخش تعاونی اقتصاد تدوین کرد پنجشنبه سی و یکم فروردین 1396
صادرات 2.5 میلیارد دلاری تعاونی های کل کشور سه شنبه هفدهم اسفند 1395
سهام عدالت تا پایان هفته آزادسازی می شود سه شنبه هفدهم اسفند 1395
جوایز مسابقه وبلاگ نویسی تعاون اهدا شد شنبه هفتم اسفند 1395
کسب مقام اول مسابقه وبلاگ نویسی تعاون سه شنبه نوزدهم بهمن 1395
تخصیص بودجه‌های اشتغال در سال ٩٦ با گرایش تعاون است یکشنبه هفدهم بهمن 1395
رویاپردازی به جای برنامه‌ریزی!/سرانجام مبهم تعاون در اقتصاد ایران چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
حذف تعاونی‌های سهام عدالت در دولت کلید خورد چهارشنبه بیست و نهم دی 1395
اختصاص هزار میلیارد تومان بودجه برای اشتغال تعاون محور در سال 96 دوشنبه بیستم دی 1395
آمار سهم بخش تعاون را به زودی منتشر می‌کنم دوشنبه بیستم دی 1395
اقتصاد مقاومتی به معنای توسعه اقتصاد تعاون است دوشنبه بیستم دی 1395
گشایش دومین نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های بخش تعاون کشور دوشنبه بیستم دی 1395
توهین رئیس اتاق تعاون خراسان رضوی به کارکنان وزرات تعاون چهارشنبه پانزدهم دی 1395
۳پیشنهاد بانک مرکزی برای تشکیل بانک تعاون یکشنبه پنجم دی 1395
خبر خوش مالیاتی برای تعاونی‌ها چهارشنبه یکم دی 1395
فعالیت 490 مدرسه در قالب تعاونی/ لزوم گنجاندن مفاهیم تعاون در کتاب‌های درسی چهارشنبه یکم دی 1395
جزوه آموزشی هیأت مؤسس دوشنبه بیست و دوم آذر 1395
عملکرد تعاونی‌ها در سال ۹۵ به روایت آمار شنبه سیزدهم آذر 1395
لزوم توجه به توسعه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه/ظرفیت استفاده از بخش تعاونی ها محدود به موضوع توزیع کالا شده است شنبه ششم آذر 1395
این مطلب فقط مختص برخی از تعاونیهاست چهارشنبه نوزدهم آبان 1395
ایرادات لایحه اصلاحیه قانون تعاون را قبول داریم/پیشنهاد تشکیل کارگروه با حضور اتاق تعاون ایران یکشنبه شانزدهم آبان 1395
لیست آخرین پستها